Przeciążenie sieci przesyłowych w Badenii-Wirtembergii i apel operatora do ministra Habecka
#Habeck #Badenia-Wirtembergia #Redispatch #TransnetBW
Apel z prośbą o oszczędzanie energii skierował miejscowy operator w Badenii-Wirtembergii TransnetBW do mieszkańców landu z powodu przeciążenia sieci przesyłowych w czasie burzy w północnych Niemczech, ponieważ do sieci trafia zbyt duża ilość energii pochodzącej z turbin wiatrowych.
Sytuacja miała miejsce 15.01.2024 r. w godz. od 6:00 do 14:00. „Wysoki poziom zasilania energią wiatrową w północnych Niemczech doprowadził do wysokiego wykorzystania linii energetycznych” − poinformowała rzeczniczka TransnetBW. Oznaczało to, że pod względem zdolności przesyłu linie energetyczne z północnych Niemiec na południowy zachód były przeciążone. Według rzeczniczki TransnetBW można temu przeciwdziałać jedynie przez eksport nadprogramowych ilości energii. Biorąc pod uwagę deficyt stabilnych (dyspozycyjnych) źródeł energii, należy zakładać, że tego typu problemy (szczególnie na północny Niemiec) będą się powtarzać, ponieważ sieci nie są dostosowane do skokowych nadmiarów energii − są one zaprojektowane pod starszy układ zasilania i trwa ich przebudowa. Rozwiązanie tego problemu wymaga zatem dwutorowego podejścia: z jednej strony strategii rozwoju elektrowni, która określa jasny harmonogram zapewnienia zapasowych źródeł energii, a z drugiej strony rozbudowy infrastruktury liniowej.
Aby przeciwdziałać przeciążeniu sieci (tzw. proces redispatch), operator musi ponosić koszty eksportu zbędnej energii. Dlatego rzeczniczka TransnetBW zaapelowała bezpośrednio do ministra gospodarki Roberta Habecka o jak najszybsze wdrożenie nowej strategii ds. rozwoju elektrowni w Niemczech, która ma spore opóźnienia. Tym bardziej że pierwotnie strategia miała na celu koordynację przejścia na elektrownie gazowe, aby pokryć do 80% niemieckiego zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Obecnie jednak najpoważniejszą przyczyną odroczenia wdrożenia wcześniejszych planów jest obecny kryzys budżetowy, zaostrzony przez orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (FTK) w sprawie budżetu oraz Funduszu Klimatu i Transformacji (KTF). Orzeczenie FTK postawiło pod znakiem zapytania wiele projektów, w tym finansowanie przez państwo elektrowni gazowych. Mimo zapewnień Ministerstwa Gospodarki i intensywnych prac trudno będzie dotrzymać wcześniejszych terminów ze względu na kosztowność wcześniej zakładanych inwestycji stabilizujących niemiecki system elektroenergetyczny. (W. Ostant)
24 stycznia 2024