Propozycje zmian w niemieckim ustawowym systemie emerytalnym
#emerytura #Niemcy #solidarnośćspołeczna #SPD
Zdaniem prezesa Federalnego Sądu Spraw Socjalnych Rainera Schlegela należy w przyszłości wprowadzić powszechny obowiązek uczestniczenia w ustawowym systemie emerytalnym dla wszystkich czynnych zawodowo, a obecnie obowiązujące regulacje specjalne dla przedsiębiorców, ale także urzędników, sędziów i żołnierzy powinny zostać zniesione. Według Schlegela takie wyjątki nie mają żadnego uzasadnienia, a wszystkie te grupy powinny zostać objęte ustawowym zabezpieczeniem emerytalnym (gesetzliche Rentenversicherung) i obowiązkiem wpłacania składek do systemu.
Dodatkowo Schlegel wskazał na konieczność nowego zdefiniowania poziomu zabezpieczenia emerytalnego w RFN ‒ realnym i ambitnym poziomem jest według niego emerytura w wysokości od 10% do 20% powyżej świadczeń z pomocy społecznej.
W podobnym duchu, ale nieco bardziej optymistycznie, sytuację ocenił prof. Martin Werding z Uniwersytetu w Bochum. W jego opinii wprowadzenie obowiązku uczestniczenia w ustawowym systemie emerytalnym dla każdego, niezależnie od formy aktywności zawodowej, pozwoliłoby na utrzymanie w przyszłości emerytur na podobnym do obecnego poziomie, a także na zahamowanie wzrostu wysokości składek emerytalnych.
Należy przypomnieć, iż w programie wyborczym SPD również znajduje się zapis o objęciu ustawowym systemem emerytalnym wszystkich czynnych zawodowo. Takie zmiany miałyby być wyrazem solidarności społecznej, koniecznej wobec obecnych wyzwań gospodarczych. (MB)
22 lipca 2022
https://www.spd.de/fileadmin/Dokumente/Beschluesse/Programm/SPD-Zukunftsprogramm.pdf