Prominentni politycy i działacze w apelu przeciwko zbrojeniu Niemiec
#zbrojenia #Niemcy #wojnawUkrainie #100mldeuro
„Zachowajmy demokrację i państwo socjalne ‒ nie dla zwiększenia zbrojeń w konstytucji!” to nazwa apelu, jaki ukazał się 22.03.2022 r. w Internecie z inicjatywy Jana Dierena (SPD, deputowany Bundestagu), Klausa Dörre (socjolog), Julii Schramm (Die Linke), Ingara Solty (Fundacja im. Róży Luxemburg) oraz Andrei Ypsilanti (SPD). Wśród wspierających znaleźli się także deputowani Bundestagu z ramienia Die Linke: Gregor Gysi , Ates Gürpinar, Matthias W. Birkwald, Victor Perli, deputowany z SPD Erik von Malottki oraz kilku innych członków tych partii.
Z treści apelu wynika, że sygnatariusze nie zgadzają się ze zmianą polityki Niemiec w stosunku do zbrojeń, nie akceptują zwiększenia wydatków na armię oraz sprzeciwiają się umocowaniu w konstytucji specjalnego funduszu na wzmocnienie sił zbrojnych w wysokości 100 mld euro. Wśród wymienionych argumentów dominuje przede wszystkim przekonanie twórców apelu o bezsensowności wydatków na zbrojenia wobec zagrożenia atomowego oraz przekonanie o konieczności społecznej sprawiedliwości jako źródła bezpieczeństwa i pokoju. W apelu czytamy m.in. o 100 mld euro, które przekraczają łączne wydatki wielu ministerstw zajmujących się kwestiami kluczowymi z punktu widzenia dobrobytu mieszkańców.
Apel jest więc sprzeciwem wobec nowej polityki rządu federalnego, który wprowadzenie tak radykalnych zmian konsultował tylko w wąskim gronie. „Taka zmiana o 180 stopni w polityce zagranicznej Niemiec, o dramatycznych konsekwencjach dla polityki wewnętrznej, dla państwa socjalnego, dla liberalizmu, dla człowieczeństwa bez społecznej debaty, a nawet bez konsultacji wewnątrz partii, byłaby polityczno-demokratycznym skandalem” ‒ jak czytamy. Według inicjatorów apelu wydatki 30 państw NATO przekraczają 20-krotnie wydatki militarne Rosji, co podkreślają w dokumencie. Apel podpisało już kilka tysięcy osób. (PT)
23 marca 2022