Powstanie komisja ds. wyjaśnienia powiązań rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego z Rosją
#NordStream2 #Schwesig #Sellering #SPD #Meklemburgia-PomorzePrzednie
Po zatrzymaniu projektu Nord Stream 2 nie milkną głosy domagające się od rządu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (SPD/Die Linke) wyjaśnień oraz rozliczenia działalności Fundacji Ochrony Klimatu i Środowiska Naturalnego. Fundacja została powołana na początku 2021 r. większością głosów w Landtagu, bez ukrywania treści statutu, w którym jasno podano, że może ona działać w celach komercyjnych przy dokończeniu budowy Nord Stream 2. Mechanizm opierał się na wykorzystaniu fundacji jako „przykrywki” pośredniczącej między firmami obawiającymi się amerykańskich sankcji a spółką Nord Stream 2 AG. Ta działalność bulwersowała ekologów oraz niemiecki oddział Transparency International, którzy zarzucali jej „greenwashing” oraz rażące zaniedbania w odniesieniu do braku transparentności i mylących wpisów w rejestrze beneficjentów, który nie zawierał odniesień do Nord Stream 2 AG oraz Gazpromu.
Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig (SPD) wróciła do życia publicznego po przebytej operacji, której termin zbiegł się z inwazją Rosji na Ukrainę. W związku z nieobecnością dopiero niedawno Schwesig wystąpiła oficjalnie, przyznając się do błędu w ocenie projektu Nord Stream 2 oraz intencji Rosji. Opozycja złożona z partii Zielonych, CDU oraz FDP domagała się powołania komisji śledczej dotyczącej działalności Fundacji oraz innych inicjatyw, które mogły naruszać dobro wspólne, a być narzędziem lobbingowym Rosji. Pomysł uzyskał poparcie wymaganych 25% deputowanych i komisja rozpocznie swoją pracę w maju. Przesłuchani zostaną politycy SPD uchodzący za „architektów” koncepcji Fundacji, w tym Erwin Sellering (SPD, były premier landu), Christian Pegel (SPD, były minister energii, infrastruktury i digitalizacji w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, obecnie minister spraw wewnętrznych, budownictwa i digitalizacji) oraz Schwesig.
Wśród najważniejszych z 74 pytań, którymi ma zamiar zająć się komisja, znajdą się te o dokładne źródła finansowania oraz kwestie podatkowe, a dokładniej ‒ czy Fundacja powołując spółki do ukończenia budowy Nord Stream 2, korzystała z przywilejów podatkowych. Do tej pory zarząd Fundacji unikał udzielania informacji o swojej działalności. Światło dzienne ujrzały jednak e-maile wymieniane pomiędzy lokalnymi politykami a Nord Stream 2 AG potwierdzające, iż istniała ścisła współpraca między firmą a rządem. Sąd okręgowy wydał również niedawno wyrok, w którym przyznaje dziennikarzom prawo do informacji o Fundacji, wynikające z jej charakteru prawnego. (PT)
11 kwietnia 2022