Powiązania Alice Weidel z Chinami
#Weidel #AfD #Chiny #ambasador
Według doniesień gazety „Bild” (16.02 br.), przewodnicząca frakcji AfD i kandydatka partii na urząd kanclerza Alice Weidel spotykała się regularnie z byłym ambasadorem (w latach 2019-2024) Chin w Niemczech Wu Kenem w jego prywatnej rezydencji w Berlinie.
Jak stwierdził w reakcji na te doniesienia rzecznik AfD: fakt, że przewodnicząca frakcji utrzymuje kontakty z ambasadorem najważniejszego partnera handlowego RFN, powinien być „oczywisty”, ale liczba spotkań podawana przez „Bild” jest według niego mocno zawyżona i „nie odpowiada rzeczywistości”. Z kolei sama Weidel przyznała, że spotykała się z ambasadorem mniej więcej co dziewięć miesięcy i omawiała m. in. tematy dotyczące Rosji i Ukrainy.
Jak przypomniano w „Süddeutsche Zeitung” (17.02), Weidel jest gwiazdą mediów społecznościowych w Chinach, gdzie jest przedstawiana jako „żelazna dama” i „wschodząca gwiazda” niemieckiej polityki. Weidel ukończyła studia ekonomiczne, pisząc pracę o roli banków w ChRL i wielokrotnie odwiedzała Chiny, gdzie pracowała przez 6 lat w Goldman Sachs i Allianz Global Investors.
Jej popularność wzrosła jeszcze bardziej po rozmowie z Elonem Muskiem na jego platformie X. Liderce AfD poświęconych jest wiele profili na chińskich mediach społecznościowych z tysiącami obserwujących. Powielane są na nich filmy promocyjne AfD z chińskimi napisami, plakaty wyborcze i liczne nagrania samej Weidel, często jednak wytworzone przez sztuczną inteligencję.
W chińskim przekazie internetowym na temat Niemiec przed wyborami dostrzegalna jest przerysowana narracja o „chaotycznych warunkach”, masowym bezrobociu i przemocy oraz o upadającej gospodarce. W tym kontekście AfD pod wodzą Weidel prezentowana jest jako nadzieja na poprawę sytuacji. Zwraca się uwagę na jej pozytywne wypowiedzi o współpracy gospodarczej z Chinami, oceniane jako pragmatyczne w kontraście do polityki dotychczasowej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock (Zieloni), postulującej de-risking w relacjach Niemiec z Chinami.
Doniesienia opublikowane przez „Bild” to kolejny przejaw kontrowersyjnych powiązań AfD z Chinami. W ubiegłym roku głośno było o aresztowaniu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz ChRL pracownika głównego kandydata AfD w wyborach europejskich Maximiliana Kraha. Pisaliśmy o tym tutaj. (T. Morozowski)
https://www.sueddeutsche.de/politik/china-afd-weidel-beliebt-li.3200817?reduced=true