Poparcie dla członkostwa w UE ‒ najnowszy Eurobarometr
#UE #Eurobarometr #członkostwowUE #Europa
W dniu 8.02.2022 r. opublikowane zostały wyniki sondażu przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku w 27 państwach członkowskich UE na potrzeby Eurobarometru. Respondentów pytano o poczucie zadowolenia z funkcjonowania UE, pracy Parlamentu Europejskiego (PE), a także o to, które europejskie wartości i które bieżące sprawy mają dla nich obecnie największe znaczenie.
Większość badanych obywateli UE ‒ 62% ‒ uważa, że członkostwo we Wspólnocie jest czymś dobrym dla ich państwa pochodzenia. Z udostępnionego na stronie PE opracowania danych wynika, że to najwyższy poziom poparcia od 2007 r. Zdecydowanie powyżej średniej plasują się Niemcy ‒ aż 73% respondentów z tego państwa wskazało, że członkostwo w UE jest czymś pozytywnym, natomiast w sąsiedniej Austrii tego samego zdania było zaledwie 41% badanych, co zostało odnotowane przez tamtejsze media. Mniejszy od Austriaków entuzjazm w kwestii członkostwa w UE odnotowano jedynie wśród respondentów ze Słowacji.
Podobnie jak w przypadku Niemców, większość Polaków biorących udział w badaniu (68%) stwierdziło, że członkostwo w UE jest czymś pozytywnym. Ponadto Polacy wysoko oceniają korzyści płynące z tego członkostwa. Podczas gdy średnia dla całej UE wynosi 72%, aż 84% Polaków uważa, że ich państwo czerpie korzyści z członkostwa w UE. Średnia dla respondentów z Niemiec wynosi 73%, a tych pochodzących z Austrii ‒ 54%.
Zdaniem ankietowanych, do najważniejszych wartości UE jakich PE powinien bronić należą: demokracja (średnia unijna: 32%), wolność słowa (27%) i prawa człowieka (25%). Polska i Niemcy znajdują się w grupie 11 państw, gdzie demokracja została określona jako jedna z trzech najważniejszych wśród unijnych wartości. Warto jednak zauważyć, że procentowe poparcie dla niej było różne. Podczas gdy aż 43% respondentów z Niemiec uznało tę wartość za priorytetową, wśród badanych z Polski było to 29%.
Na pytanie o to, jaką unijną polityką PE powinien zajmować się teraz z największą uwagą, ankietowani Niemcy wskazywali przede wszystkim ochronę klimatu (48%). Dla Polaków sprawą priorytetową okazało się zdrowie publiczne (43%). Drugą najbardziej palącą sprawą zarówno dla Niemców (37%), jak i Polaków (33%) jest ochrona demokracji i praworządności (37%). Na równi z ochroną demokracji wśród ankietowanych Polaków znalazło się wsparcie gospodarki i tworzenie miejsc pracy (33%).
Respondenci pytani byli m.in. o to, czy PE powinien odgrywać ważniejszą rolę w UE, aby zająć się m.in. wymienionymi wyżej kwestiami. Podczas gdy średnia wynosi 58%, aż 63% Niemców życzyłoby sobie zwiększenia roli PE na tle instytucji unijnych. Tego samego zdania jest 51% Polaków ‒ to poniżej średniej unijnej. (AK)
9 lutego 2022