Położenie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Sztuki XX wieku w Berlinie
#Berlin #Muzeum #berlinmodern #sztukaXXwieku
W dniu 9 lutego 2024 r. miała miejsce ceremonia położenia kamienia węgielnego pod budowę muzeum sztuki XX wieku: „berlin modern: Museum des 20. Jahrhunderts”, powstającego w centrum stolicy Niemiec przy Kulturforum. W uroczystości udział wzięli m.in. minister stanu ds. kultury Claudia Roth, burmistrz Berlina Kai Wegner, minister finansów Badenii-Wirtembergii Danyal Bayaz, prezydent Federalnego Urzędu Ochrony Środowiska (Bundesumweltamt) Dirk Messner, dyrektor Nowej Galerii (Neue Nationalgalerie) Klaus Biesenbach oraz architekci ze szwajcarskiego biura architektonicznego Herzog & de Meuron z Bazylei, które wraz z architektami krajobrazu z biura Vogt Landschaftsarchitekten AG w Zurychu wykonało projekt budowy gmachu nowego muzeum.
Nowo powstające muzeum „berlin modern” jest obecnie największym projektem kulturalnym na płaszczyźnie federalnej, realizowanym w stolicy Niemiec. Koszty całego przedsięwzięcia kształtują się na poziomie 363,8 mln euro (wraz z dodatkowymi środkami w wys. 9,9 mln euro na przekształcenie gmachu pod kątem dostosowania go do wymogów proekologicznych i prospołecznych). Do tego dochodzą środki w formie zabezpieczenia na poczet ogólnego ryzyka (33,8 mln euro) oraz ryzyka wynikającego ze specyfiki projektu (10,3 mln euro), jak też środki związane z ewentualnym wzrostem cen budowy (52,2 mln euro).
W gmachu o powierzchni wystawowej liczącej ok. 9 tys. m2 zostaną umieszczone cenne dzieła sztuki XX w. ze zbiorów Nowej Galerii Narodowej (Neue Nationalgalerie, NN) w Berlinie. Ponadto znajdą w nim swe miejsce dzieła pochodzące z bogatych kolekcji prywatnych, m.in. Ericha Marxa, małżeństwa Ulli i Heinera Pietzschów, jak również Egidio Marzona, gromadzone przez nich od początku lat 60. ubiegłego wieku. Będą w nim też eksponowane prace Gerharda Richtera, które artysta przekazał Nationalgalerie w formie wieloletniego depozytu. Z uwagi na brak miejsca, można było dotąd zaprezentować jedynie część jego dorobku; aktualnie prezentowana w NN wystawa obejmuje 100 jego dzieł i jest przewidziana do końca grudnia 2026 r.
Minister Roth podkreśliła, że w nowym gmachu scalona zostanie teraz sztuka współczesna ze zbiorów muzealnych pochodzących z zachodniej i wschodniej części Berlina, które przez tak długi czas istniały odrębnie. Nowe muzeum stanie się miejscem, w którym malarstwo, rzeźba, instalacje artystyczne i performance będą dialogowały z fotografią i filmem, a także ze wzornictwem, modą i sztuką edytorską. Gmach przyszłego muzeum ma połączyć ze sobą mocniej nie tylko różne rodzaje sztuki, ale też różne instytucje kultury znajdujące się przy berlińskim Kulturforum.
W opinii Roth muzeum „berlin modern” nie ma być elitarną „świątynią sztuki”, lecz „otwartym, żywym i społecznie dostępnym gmachem dla wszystkich”. Z jej inicjatywy pierwotne plany nowej budowli zostały poddane korekcie i zmodernizowane, zwłaszcza pod względem poprawy bilansu energetycznego (i zwiększenia roli czynnika energooszczędności), a także pod kątem dostępności społecznej i użyteczności.
W strefie przed wejściem do gmachu zaplanowano wiele przedsięwzięć, które mają sprawić, że cały teren w sercu Berlina (również wokół Kulturforum) stanie się bardziej przyjazny dla odwiedzających. Według Roth ma to być gmach, który będzie „zapraszał do spotkań i do wymiany”.
W kapsule, którą zamurowano, umieszczono: monetę, miniaturowe wydanie Ustawy Zasadniczej, plany budowlane, certyfikat budowy, gazety z dnia 9.02.2024 r., kartki okolicznościowe z nadrukiem sztuki, kalendarz miasta oraz owoc platanu (jako symbol długowieczności i odporności).
Uroczystości położenia kamienia węgielnego towarzyszył performance do muzyki Deantoniego Parksa, amerykańskiego perkusisty, twórcy muzyki awangardowej. (M. Wagińska-Marzec)
https://www.smb.museum/nachrichten/detail/grundsteinlegung-fuer-das-berlin-modern-am-kulturforum/