Podział w rządzie federalnym w sprawie Huawei i sieci 5G
#Niemcy #Huawei #ZTE #5G #Wissing #Faeser #telekomunikacja
Władze niemieckie wciąż nie wypracowały jednolitego stanowiska w sprawie dopuszczania chińskich dostawców takich jak Huawei czy ZTE do rozbudowy sieci 5G w Niemczech.
Kierowane przez Nancy Faeser (SPD) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało raport opisujący ryzyko dla bezpieczeństwa państwa wynikające z wbudowania części pochodzących od chińskich dostawców do publicznych sieci 5G, zarządzanych przez operatorów takich jak Telekom, Vodafone czy Telefonica. Ryzyko takie dotyczy m.in. możliwości stosowania politycznie motywowanego sabotażu lub kradzieży danych. W dokumencie zaproponowano daleko idący zakaz instalowania krytycznych części pochodzących od „ryzykownych” dostawców. Jednocześnie dokonano rozróżnienia pomiędzy 1) siecią rdzeniową (core), z której komponenty Huawei i ZTE mają być usunięte do 2025 r. (co zostało już w dużej mierze zrealizowane) a 2) siecią dostępową (RAN), obejmującą np. anteny i maszty, w której do 2026 r. udział chińskich firm ma być zredukowany do 25% (obecnie wynosi on 50-60%).
Opinii minister Faeser przeciwstawił się kierujący Ministerstwem Cyfryzacji i Transportu Volker Wissing (FDP), który twierdzi, że rząd federalny nie przeprowadził wystarczającej, rzetelnej oceny bezpieczeństwa współpracy z chińskimi dostawcami i nie wypracował konkretnej polityki wobec nich. Jego stanowisko wynika z odpowiedzialności kierowanego przez niego resortu za rozbudowę sieci internetowej w Niemczech, która wciąż jest niewystarczająca. Wykluczenie chińskich dostawców z rozbudowy sieci 5G może oznaczać znaczne spowolnienie tego procesu.
W rozmowie z „Handelsblatt” Wissing stwierdził też, że nie dotarł do niego raport opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Według Faeser dokument został przesłany do resortu cyfryzacji i „szczegółowo omówiony podczas spotkania sekretarzy stanu w połowie września” 2023 r. Ministerstwo Wissinga było również według niej „zawsze zaangażowane na poziomie technicznym” w proces testowania sieci 5G.
Linię przedstawioną w raporcie resortu kierowanego przez Faeser popierają jednak również inne federalne ministerstwa, w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu. Według informacji „Handelsblatt” poparcie wyrazić miał również Urząd Kanclerski, wskazując na „pilną potrzebę działania” wynikającą z przeprowadzonych dotychczas analiz bezpieczeństwa i ryzyka w obszarze 5G. (T. Morozowski)