Początek rozmów koalicyjnych w Berlinie. Protesty Jusos
#Berlin #rozmowykoalicyjne #CDU #SPD #Wegner #Giffey
Powyborcze rozmowy sondujące w Berlinie zakończyły się porozumieniem CDU i SPD (o czym pisaliśmy tutaj). Tymczasem w dniu 9.03 br. przeprowadzono pierwszą turę rozmów koalicyjnych. Negocjatorzy obu partii porozumieli się w kwestii kluczowych tematów, takich jak: reforma berlińskiej administracji, obowiązek przedszkolny dla dzieci na rok przed rozpoczęciem nauki w szkole, wzmocnienie lokalnego transportu publicznego poprzez przedłużenie ważności biletu miesięcznego za 29 euro, wzmocnienie kadrowe sił policyjnych i służb ratowniczych czy też projekty dotyczące monitoringu. Po pierwszej turze rozmów negocjatorzy obu stron z optymizmem podchodzili do przebiegu dalszych rozmów.
Jednak w szeregach SPD narasta sprzeciw wobec koalicji z CDU. W dniu 11.03.2023 r. zebrała się krajowa konferencja delegatów Jusos z Berlina. Członkowie organizacji młodzieżowej SPD większością głosów przyjęli uchwałę pt. NoGroKo ‒ Berlin geht nur mit links, w której wyrazili swój sprzeciw wobec prowadzenia rozmów koalicyjnych z CDU i poparcie dla wznowienia rozmów z Zielonymi i Die Linke. Zapowiedzieli również podjęcie kampanii wśród sympatyków partii przeciwko koalicji z chadekami. Młodym działaczom SPD nie podobała się kampania wyborcza prowadzona przez berlińską CDU, której zarzucono reakcyjność, a nawet rasizm (chadecy w kampanii wykorzystali temat sylwestrowych ataków na służby ratownicze i policję dokonywanych przez grupy młodocianych, wśród których było wiele osób pochodzenia migracyjnego).
W Berlinie zamieszkuje około 19 tys. członków SPD, z tego prawie 5 tys. należy do Jusos, która ‒ podobnie jak inne partyjne organizacje młodzieżowe w Niemczech ‒ jest bardziej radykalna w swych poglądach od partii-matki. Głosy i mobilizacja młodych działaczy SPD mogą okazać się kluczowe dla wyników wewnątrzpartyjnego referendum w sprawie akceptacji umowy koalicyjnej, tym bardziej że w szeregach SPD nie ma entuzjazmu dla koalicji z chadekami. Tymczasem obecna burmistrz Berlina Franziska Giffey (SPD) poinformowała, iż fiasko negocjacji koalicyjnych z CDU może zakończyć się dla socjaldemokratów przejściem do opozycji. Jej zdaniem w to miejsce mogłaby powstać koalicja z udziałem CDU i Zielonych. Wyraziła także swój sceptycyzm wobec możliwości kontynuowania koalicji z Zielonymi i Die Linke (podczas rozmów sondujących pojawiły się znaczne rozbieżności między SPD a Zielonymi).
Dalszy harmonogram działań zmierzających do sformowania nowej koalicji w Berlinie przedstawia się następująco. W dniach 13-26.03 kontynuowane będą rozmowy koalicyjne między CDU a SPD w ramach 13 zespołów tematycznych. Rozmowy koalicyjne powinny się zakończyć 31.03, a 3.04 ma zostać zaprezentowana umowa koalicyjna. Następnie krajowe organizacje partyjne będą musiały zaakceptować warunki umowy koalicyjnej. W wypadku SPD zaplanowane jest wewnątrzpartyjne referendum, które ma potrwać do 21.04, a jego wyniki zostaną ogłoszone w dniu 23.04. Wtedy wyjaśni się, czy w Berlinie powołany zostanie Senat (rząd krajowy) oparty na koalicji CDU-SPD, a kandydatem na burmistrza zostanie Kai Wegner z CDU. Jeśli nie dojdzie do zawarcia koalicji między CDU i SPD, wtedy liderzy największych berlińskich partii będą musieli podjąć kolejne negocjacje zmierzające do stworzenia koalicji złożonej z CDU i Zielonych lub utrzymania dotychczasowej koalicji SPD-Zieloni-Die Linke. Nie ulega wątpliwości, że przed nowymi władzami Berlina stoją poważne wyzwania wynikające z trudnej sytuacji mieszkaniowej w mieście, fatalnie funkcjonującej lokalnej administracji czy problemów komunikacyjnych. (P. Kubiak)
13 marca 2023
https://www.zdf.de/nachrichten/politik/wahl-berlin-koalitionsverhandlungen-cdu-spd-beginn-100.html