Pierwszy wywiad Merkel po ustąpieniu z urzędu kanclerza
#Merkel #wojnawUkrainie #NordStream2 #Putin
Wywiad Angeli Merkel, udzielony 7.06.2022 r. dziennikarzowi i pisarzowi Alexadrowi Osangowi, był jej pierwszym wystąpieniem publicznym od momentu, gdy pożegnała się z urzędem kanclerza. Stanowił też pierwszą okazję odniesienia się do swojej polityki wobec Rosji.
Była kanclerz wypowiedziała się bardzo ostro o Rosji, potępiając agresję na Ukrainę. Przypomniała też, że między nią a Putinem już w 2007 r. pojawiły się zasadnicze różnice zdań dotyczące np. upadku Związku Radzieckiego, co dla niej oznaczało przepustkę do wolności, a dla Putina było największą katastrofą XX w. Postawiła też tezę, że nigdy tak naprawdę nie udało się zakończyć zimnej wojny. Putin ‒ jej zdaniem ‒ żywi nienawiść do Zachodu i dlatego chce zniszczyć Unię Europejską. Pozostając przy tych ostrych ocenach, Merkel nie uważa, że zrobiła zbyt mało, aby zapobiec obecnej sytuacji. Stwierdziła nawet, że porozumienia mińskie były słuszną inicjatywą, dzięki której nie tylko wprowadzono rozejm, ale i Ukraina zyskała czas, aby się rozwijać.
Merkel skomentowała także swój sprzeciw w 2008 r. wobec objęcia Ukrainy (i Gruzji) programem przygotowawczym do członkostwa w NATO. Jej zdaniem inne decyzje mogły być wówczas dla Putina impulsem do podjęcia próby całkowitego zablokowania Ukrainie drogi do Sojuszu. Była kanclerz nie jest również przekonana, czy w ówczesnej sytuacji można było zadecydować inaczej, gdyż najprawdopodobniej oznaczałoby to teraz konieczność interwencji NATO w Ukrainie.
Odnosząc się do projektu Nord Stream 2, była szefowa niemieckiego rządu krytykę skierowała pod adresem Stanów Zjednoczonych, stwierdzając, że nie powinno być amerykańskich sankcji dla podmiotów zaangażowanych w budowę gazociągu, obejmujących Niemcy, gdyż sankcje to środki odpowiednie do zastosowania np. wobec Iranu czy obecnie Rosji. W takim kontekście Merkel wyraziła uznanie dla prezydenta Joe Bidena za wspólnie wypracowane porozumienie dotyczące Nord Stream 2 (lipiec 2021 r.).
Wśród innych tematów, poruszanych w rozmowie, pojawiła się kwestia stanu Bundeswehry, możliwości podjęcia przez Merkel mediacji z Rosją, wreszcie jej osobistych spotkań z Putinem.
Rozmowa wzbudziła duże zainteresowanie mediów; komentatorzy zauważyli, że była kanclerz ani nie przyznała się do błędu, ani za nic nie przepraszała. Merkel skupiła się na tłumaczeniu motywów swoich decyzji, odwołując się do ówczesnych warunków i sytuacji geopolitycznej. W komentarzach zarzucono jej wypowiedziom brak spójności, zwracając uwagę np. na to, że wiedząc już w 2007 r. o poglądach Putina, podjęła decyzję o rozpoczęciu projektu Nord Stream 2. (PT)
9 czerwca 2022
https://www.politico.eu/article/merkel-defends-legacy-russia-ukraine-interview/