Pierwsza oficjalna wizyta niemieckiej minister stanu ds. kultury w Warszawie
#kultura #Niemcy #Polska #Roth #wizyta
W dniu 7 czerwca br. przybyła do Warszawy z pierwszą oficjalną wizytą niemiecka minister stanu ds. kultur, Claudia Roth. Podczas spotkania z ministrem kultury Piotrem Glińskim jednym z najważniejszych tematów, jakie poruszono, była m.in. realizacja projektu budowy pomnika poświęconego polskim ofiarom II wojny światowej w Berlinie.
Minister Roth podkreśliła, że rząd RFN chce, aby koncepcja pomnika polskich ofiar wojny i okupacji powstała we współpracy Niemiec i Polski. „Chcemy wspólnie (z Polakami) wdrożyć ten projekt − mówiła − gdyż ma on stanowić ważny krok na drodze do porozumienia i zrozumienia naszych historycznych relacji”. W Niemczech został utworzony specjalny sztab, który zajmuje się wypracowaniem koncepcji pomnika. Roth zaznaczyła, że propozycja niemiecka nie ogranicza się jedynie do strony rządowej, ale obejmuje także instytucje naukowe i organizacje pozarządowe.
W opinii Roth projekt pomnika jako „Miejsca Pamięci i Spotkań” jest „niepowtarzalny”; na całym świecie nie ma placówki, z którą można by go porównać. Planuje się, że w wyniku polsko-niemieckich dyskusji powstanie Niemiecko-Polski Dom.
Roth wskazała tu zwłaszcza na rolę młodych ludzi z obu krajów, z którymi należy rozmawiać o tym, czego potrzeba w polityce pamięci, aby była ona skierowana ku przyszłości, aby tworzyła „wspólne, przyjazne, silne relacje polsko-niemieckie” i aby „stabilizowała Europę”. Należy też w dyskusjach z młodzieżą uwzględnić fakt, że historia stosunków polsko-niemieckich jest dłuższa niż ta naznaczona straszliwymi zbrodniami popełnionymi przez Niemców na Polakach w latach 1939-1945; aczkolwiek zbrodnie te pozostaną w centrum uwagi, zaznaczyła niemiecka minister.
Spotkanie z naukowcami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w Warszawie przekonało Roth, że wprawdzie II wojna światowa, nazistowski terror i zbrodnie niemieckie powinny stanowić zasadniczy trzon projektu, jednak należy go poszerzyć również o inne tematy, gdyż „łączy nas przecież 1000-letnia historia”.
Przedmiotem rozmów z ministrem Glińskim była również sprawa polskich roszczeń reparacyjnych oraz o zwrot dzieł sztuki zrabowanych w czasie wojny. W tym drugim przypadku Roth zaproponowała utworzenie specjalnej grupy roboczej, w skład której wejdą przedstawiciele jej resortu oraz polskiego MSZ i Ministerstwa Sprawiedliwości. Zapowiedziała też, że władze w Niemczech będą w przyszłości zwracać baczniejszą uwagę na upamiętnienie rocznicy napaści Trzeciej Rzeszy na Polskę, gdyż − jej zdaniem − data 1 września uległa w Niemczech zapomnieniu.
Podczas spotkania z dziennikarzami Roth przyznała, że Niemcy muszą się jeszcze wiele nauczyć, gdyż wiedza o Polsce w Niemczech ma nadal wiele „białych plam”. Odnosi się to zarówno do rozmiarów zbrodni niemieckich w czasie wojny, jak też wkładu Polski w historię Europy czy też roli Solidarności w zjednoczeniu Niemiec.
W czasie pobytu w Warszawie Roth złożyła wieńce pod pomnikami upamiętniającymi powstanie warszawskie oraz powstanie w getcie. Podczas podróży do Polski towarzyszyła jej Katarzyna Wielga-Skolimowska, dyrektor Federalnej Fundacji Kultury (Kulturstiftung des Bundes) w Niemczech oraz Uwe Neumärker, reprezentujący fundację Stiftung Demkmal für die ermordeten Juden Europas. Goście z Niemiec zwiedzili również Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, gdzie przyjął ich dyrektor muzeum Zygmunt Stępiński oraz Marian Turski, ocalały z Holokaustu, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, który oprowadził gości po muzeum, zapoznając zwłaszcza z wystawą czasową: „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”. (M. Wagińska-Marzec)
16 czerwca 2023
https://www.bundesregierung.de/breg-de/suche/reise-nach-warschau-2194734