Pięć premier podczas Bayreuther Festspiele 2022
#BayreutherFestspiele #kultura #festiwalwagnerowski #Wagner
Po ostatnich dwóch latach dotkniętych kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa festiwal wagnerowski w Baureuth (Bayreuther Festspiele) znów może odbywać się bez ograniczeń, z pełnym udziałem publiczności. Tegoroczny festiwal rozpoczął się 25 lipca nową inscenizacją „Tristana i Izoldy” w reżyserii Rolanda Schwaba i potrwa do 1 września br. W inauguracji wzięło udział, jak co roku, wielu prominentnych gości z byłą kanclerz Angelą Merkel i minister stanu ds. kultury Claudią Roth na czele; nie zabrakło też stałego bywalca festiwalu Thomasa Gottschalka.
W ostatnim czasie Bayreuther Festspiele zmagał się z wieloma przeciwnościami: w 2020 r. wszystkie przedstawienia na Zielonym Wzgórzu, w tym także premiera 4-częściowego dramatu muzycznego R. Wagnera, „Pierścień Nibelunga”, musiały zostać odwołane. W 2021 r. w związku z wymogami higienicznymi spowodowanymi pandemią gmach festiwalu mógł być zapełniony publicznością jedynie w połowie.
W bieżącym roku problemy wynikały nie tylko z intensywności przygotowań do kilku nowych inscenizacji dzieł Wagnera, ale też z faktu licznych infekcji covidowych wśród wykonawców. Poważne zmiany nastąpiły też w samym kierownictwie muzycznym festiwalu i w obsadzie dyrygentów, np. w miejsce Pietari Inkinena, który zachorował na koronawirusa, przedstawienia cyklu „Pierścienia” poprowadził w zastępstwie Cornelius Meister, zaś spektaklem „Tristana” zadyrygował Markus Poschner. Ze względu na pandemię mniejszy okazał się też popyt na bilety, które były jeszcze dostępne w kasie online na krótko przed rozpoczęciem festiwalu; dotychczas były one zazwyczaj wykupywane z dużym wyprzedzeniem.
W programie tegorocznego festiwalu znalazło się pięć premier ‒ oprócz „Tristana i Izoldy” miało miejsce również premierowe wykonanie wszystkich części „Pierścienia Nibelunga”: „Złota Renu”, „Walkirii”, „Siegfrieda” i „Zmierzchu Bogów” w inscenizacji Valentina Schwarza. Podczas festiwalu zobaczyć można ponadto: „Tannhäusera”, „Lohengrina” i „Holendra-Tułacza”. Łącznie do końca sierpnia 2022 r. odbędzie się 27 spektakli oraz dwa koncerty plenerowe.
Po raz pierwszy w Bayreuth zorganizowany został, jako impreza towarzysząca, festiwal na wolnym powietrzu. W trakcie dwóch wieczorów zatytułowanych: „Wiara, miłość, nadzieja” melomani muzyki operowej będą mogli wysłuchać fragmentów dzieł R. Wagnera oraz innych kompozytorów, m.in. A. Brucknera, G. Verdiego, L. Bernsteina czy też G. Pucciniego. Tegoroczna edycja festiwalowa wzbogacona została ponadto wersją kinową. W dniu 5 sierpnia transmitowana była w kinach nowa inscenizacja „Zmierzchu Bogów”, zaprezentowana także 7 sierpnia w programie telewizyjnym 3SAT. (MWM)
12 sierpnia 2022
https://www.bayreuther-festspiele.de/programm/auffuehrungen/
https://www.3sat.de/kultur/festspielsommer/bayreuther-festspiele-2022-goetterdaemmerung-100.html