Petersberski Dialog Klimatyczny – A. Baerbock apeluje o więcej pieniędzy na ochronę klimatu
#Petersberski Dialog Klimatyczny #Annalena Baerbock # kraje rozwijające się #dotacje klimatyczne
W czasie piętnastego spotkania w formule Petersberskiego Dialogu Klimatycznego (Petersberger Klimadialog – dwudniowy szczyt międzynarodowy w Berlinie z udziałem ok. 40 państw, organizowany z inicjatywy władz federalnych od 2010 r., obecnie gospodarzem spotkania jest Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych) ministra spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock (Zieloni) wezwała największe potęgi gospodarcze globu (m.in. państwa G20, UE, USA, a także Chiny, Indie i Arabię Saudyjską), które odpowiadają za 80% światowych emisji, do większego zaangażowania finansowego w walkę ze zmianami klimatycznymi. Zdaniem Baerbock: „Potrzebujemy pięciu bilionów dolarów rocznie, aby osiągnąć globalny zwrot".
Odbywający się w dniach 25-26.04 w Berlinie Petersberski Dialog Klimatyczny jest uważany za ważne międzynarodowe spotkanie przygotowawcze do dwutygodniowej konferencji klimatycznej ONZ, która zaplanowana jest na koniec roku (listopad 2024). W przeciwieństwie do Światowej Konferencji Klimatycznej, w której uczestniczy prawie 200 państw, w Berlinie obecni są przedstawiciele tylko ok. 40 państw, w tym Zjednoczonych Emiratów Arabskich (organizatora Światowej Konferencji Klimatycznej w 2023 r.), Azerbejdżanu (organizatora tegorocznej konferencji) i Brazylii (organizatora konferencji w 2025 r.).
Oczekiwania wobec gospodarza spotkania są wygórowane, ponieważ w ramach nadchodzącego szczytu klimatycznego w Baku spodziewane jest wynegocjowanie nowego celu finansowego w ujęciu globalnym. Według Baerbock należy „skłonić sektor prywatny do znacznie większych inwestycji w bezpieczniejszą, czystszą i bardziej odporną gospodarkę w krajach rozwijających się”. Szefowa niemieckiej dyplomacji wskazała również, że połowa z 2 bln USD dla państw rozwijających się musi pochodzić od nich samych, a połowa „z międzynarodowych przepływów finansowych”. Ponadto zapewniła, że Niemcy dotrzymają obietnicy przekazania 6 mld euro w 2025 r. „mimo że jesteśmy pod wielką presją, również z powodu wojny Rosji przeciwko Ukrainie”. Według Baerbock niemiecki rząd planuje wydać w tym roku 6,4 mld euro.
Baerbock zauważyła także, że w przyszłości konieczne będzie, by więcej państw wnosiło wkład w międzynarodowe wysiłki na rzecz ochrony klimatu, a szczególnie te należące do grupy G20. Podkreśliła również, że dla klimatologów obecna dekada jest kluczowa dla osiągnięcia międzynarodowego celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z czasami przedindustrialnymi. (W. Ostant)