Oświadczenie Scholza przed szczytami Rady Europejskiej, G7 i NATO
#Scholz #Bundestag #Niemcy #szczyt #RadaEuropejska #G7 #NATO
W najbliższych dniach odbędą się trzy ważne spotkania międzynarodowe: szczyt Rady Europejskiej w Brukseli (23-24.06), szczyt G7 pod przewodnictwem Niemiec w Elmau (26-28.06) oraz szczyt NATO w Madrycie (29-30.06). Centralnym punktem rozmów będzie agresja Rosji na Ukrainę i konsekwencje trwającej wojny. Kanclerz Olaf Scholz przedstawił w Bundestagu (22.06) cele i stanowisko rządu RFN przed tymi wydarzeniami.
Kanclerz Scholz zadeklarował, że podczas Rady Europejskiej „z całą ostrością” będzie zabiegał o to, aby cała Unia Europejska pozytywnie odniosła się do nadania Ukrainie statusu kandydata, podobnie jak Mołdawii. Byłaby to według niego „strategiczna odpowiedź Europy na epokową zmianę (Zeitenwende)”. Dodał również, że zarówno państwa kandydujące do członkostwa, jak i sama UE musi się na to przygotować, m.in. reformując wewnętrzne struktury i procedury. Jedną z proponowanych przez Scholza zmian jest odejście od reguły jednomyślności na rzecz decyzji podejmowanych większością kwalifikowaną w polityce zagranicznej UE. Ponadto kanclerz podkreślił, że Niemcy „chcą i potrzebują” Bałkanów Zachodnich w Unii, popierając europejską perspektywę otwartą dla państw tego regionu prawie 20 lat temu w ramach zainicjowanego przez Niemcy Procesu Berlińskiego.
Ze szczytu NATO zostanie według Scholza wysłany sygnał o „spójności i determinacji” Sojuszu. Wyraził przekonanie, że dołączenie Szwecji i Finlandii będzie zyskiem z punktu widzenia bezpieczeństwa Europy. Nowa koncepcja strategiczna NATO ma według niego przygotować Sojusz na wyzwania przyszłości.
W odniesieniu do wojny w Ukrainie kanclerz RFN stwierdził, że „partnerstwo z Rosją jest niewyobrażalne w dającej się przewidzieć przyszłości”; według niego należy przestrzegać Aktu podstawowego NATO-Rosja z 1997 r. oraz „zawsze przypominać Putinowi” o wynikających z niego zobowiązaniach do rezygnacji z przemocy, poszanowania granic i suwerenności państw. Jednocześnie Scholz zapewnił, że Niemcy i Europa będą dalej wspierać Ukrainę finansowo, gospodarczo, humanitarnie, politycznie i przez dostawy broni tak długo, jak będzie tego potrzebowała. Kanclerz podkreślił, że mają obecnie miejsce dostawy ciężkiego uzbrojenia z Niemiec, w tym haubicoarmat w ubiegłym tygodniu.
Kanclerz zwrócił jednocześnie uwagę na „generacyjne zadanie”, jakim będzie odbudowa Ukrainy po wojnie. Utworzenie „Planu Marshalla dla Ukrainy” ma być tematem rozmów z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podczas szczytu G7. Jednocześnie szczyt, będący centralnym wydarzeniem tegorocznej niemieckiej prezydencji w G7, ma skoncentrować się na globalnych wyzwaniach cywilizacyjnych: ochronie klimatu, bezpieczeństwie żywnościowym oraz ochronie demokracji i praw człowieka na świecie. Scholz potwierdził zamiar powołania podczas szczytu otwartego, globalnego klubu klimatycznego.
W kontekście trzech nadchodzących szczytów międzynarodowych kanclerz Scholz podkreślił, że jest świadomy oczekiwań wobec Niemiec, które powinny odegrać „centralną rolę” w działaniach społeczności międzynarodowej w kontekście mającej miejsce epokowej zmiany. Kanclerz zadeklarował, że RFN „weźmie na siebie tę odpowiedzialność”. (TM)
23 czerwca 2022