Ost-Ausschuss i Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa
#Ost-Ausschus #KomisjaWschodnia #MSC #MonachijskaKonferencjaBezpieczeństwa #Ischinger
W niemieckiej debacie, krytycznej wobec dotychczasowej polityki Niemiec wobec Rosji, pojawiają się też różne instytucje i organizacje działające w Niemczech na rzecz umacniania relacji z Moskwą. Wśród nich wymienia się Ost-Ausschuss, czyli Komisję Wschodnią, działającą w Berlinie od 1950 r., określaną jako bardzo ważne narzędzie lobbingowe niemieckiego biznesu w Europie Wschodniej, zwłaszcza w Rosji.
Kolejni szefowie Ost-Ausschuss dość konsekwentnie wyrażali poparcie dla Rosji, nie zważając na jej agresywną politykę. Nawet po aneksji Krymu i działaniach Rosji w Donbasie ówczesny przewodniczący Komisji Wschodniej, Eckhard Cordes, sprzeciwiając się unijnym sankcjom, stwierdził, że „życzy sobie znacznie więcej odwagi ze strony przywódców UE, aby iść w kierunku Rosji”. Na początku 2016 r., mimo doświadczenia z działaniami Rosji w Syrii, nowy przewodniczący Komisji Wschodniej Wolfgang Büchel opowiadał się za zniesieniem sankcji i przekonywał, że „musimy pomóc wyciągnąć Rosję z izolacji”. Oczywiste było też poparcie Komisji Wschodniej dla projektu Nord Stream 2.
Argumentem nie była także próba otrucia w 2020 r. rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, leczonego w klinice berlińskiej. W takim kontekście Oliver Hermes, kolejny przewodniczący Komisji Wschodniej, dowodził, że „nie możemy pozwolić, aby ta sprawa (…) jeszcze bardziej ograniczyła niemiecko-rosyjskie więzi gospodarcze”.
W związku z Ost-Ausschuss pojawił się jeszcze jeden wątek ‒ jego powiązania z niezwykle cenioną Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa (MSC), czyli organizowanym corocznie, w lutym, spotkaniu światowych przywódców politycznych, ekspertów ds. bezpieczeństwa, reprezentantów biznesu. Wielu działających wcześniej w Komisji Wschodniej przedstawicieli różnych niemieckich firm znalazło się w gremium doradczym MSC.
„Powiązania między Komisją Wschodnią, MSC i sponsorami konferencji są tak rozległe, że trudno powiedzieć, gdzie kończy się jedna grupa, a zaczyna druga” ‒ czytamy w jednym z opracowań. Ważnym punktem spotkań w Monachium było specjalne śniadanie z udziałem przedstawicieli Komisji Wschodniej, uczestników z Rosji, w tym Siergieja Ławrowa i rosyjskich oligarchów, a także wysokich urzędników niemieckich ‒ w 2019 r. obecny był szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.
Wolfgang Ischinger, wieloletni szef MSC, zresztą o zdecydowanie proatlantyckich poglądach, uczestniczącego w monachijskiej konferencji Siergieja Ławrowa zwykle witał słowami: „Drogi Siergieju”. W 2018 r. przekonywał, że „wizje strategicznej współpracy z Rosją zasługują na większą uwagę”; wzywał też do liberalizacji polityki wizowej dla Rosjan. „Ukraińcy cieszą się tym przywilejem, dlaczego nie włączyć Rosjan?” ‒ pytał. (JK)
14 kwietnia 2022
https://securityconference.org/en/?msclkid=a8d40ea9bb0a11ecb002851f2a7f38cb