ONZ i Niemcy: „UNiTE to End Violence against Women!” (25.11.-10.12.2024)
#Violence against Women #NoExcuse #Światowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet
W Niemczech niemal codziennie w wyniku przemocy domowej zabijana jest jedna kobieta. Co dwa dni sprawcą jest obecny lub były partner. Bundeskriminalamt podał, że w 2023 r. zabitych przez partnerów (w tym byłych) zostało 155 kobiet, a łącznie w wyniku przemocy domowej zginęło w RFN 360 kobiet.
Na świecie co 10 minut kolejna kobieta lub dziewczynka jest zabijana przez partnera lub członka rodziny. 736 mln kobiet na wszystkich kontynentach doświadczyło w życiu przemocy fizycznej lub seksualnej, często długotrwałej i wyrafinowanej, jak Gisèle Pelicot z Francji.
25 listopada 2024 r., w Światowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, UN Women i wiele państw ONZ (w tym aktywnie – RFN) rozpoczęło coroczną, dwutygodniową kampanię „UNiTED 16 Days of Activism: #NoExcuse. UNiTE to End Violence against Women”, która zakończy się 10 grudnia, w Światowym Dniu Praw Człowieka. Ma ona na celu mobilizację w zakresie pomocy kobietom i wprowadzenie efektywnej prewencji.
Od kilku dni w mediach znaleźć można wiele manifestów wzywających do zwiększenia wysiłków w tym celu. Ursula von der Leyen, przywołując przykłady najgłośniejszych przypadków przemocy ostatniego czasu: studentki Giulii Cecchettin z Włoch, Debory Michajłowej z Bułgarii oraz Gisèle Pelicot z Francji, nawoływała do realnej pomocy kobietom. Sprawy wszystkich przywołanych przez von der Leyen kobiet wzbudziły głośne debaty i protesty w ich państwach i zwróciły uwagę na istniejący problem, często stanowiący temat tabu i nierzadko lekceważony.
Kampanii medialnej towarzyszyły w wielu państwach uliczne manifestacje. W niemieckich miastach protestowały głównie kobiety, prezentując na transparentach hasło „Kobietobójstwo nie jest pojedynczym incydentem”. Kobiety zarzucały niemieckim instytucjom federalnym i landowym brak efektywnej i dostosowanej do potrzeb pomocy.
Niemieckie instytucje relatywnie aktywnie działają na rzecz ochrony kobiet przed przemocą, wdrażając postanowienia Konwencji Stambulskiej Rady Europy, tworząc miejsca schronienia dla kobiet i dzieci i finansując działający w 17 językach telefon dla ofiar przemocy. Przeznaczają jednak na pomoc mniej niż 1/5 zalecanych środków (ok. 300 mln zamiast 1,6 mld euro), a w schroniskach dla kobiet brakuje ok. 14 tys. miejsc. Wolne miejsca w schroniskach są zajmowane w ciągu kilku godzin. (J. Dobosz-Dobrowolska)
https://www.unwomen.org/sites/default/files/2024-10/unite_16_days_2024_concept_note_final_oct4.pdf
https://www.dw.com/en/germany-records-rise-in-violence-against-women/a-70647309