ONZ: 141 państw zażądało natychmiastowego wycofania wojsk Rosji z Ukrainy
#ONZ #Ukraina #Rosja #wojna #agresja #potępienieRosji #ZgromadzenieOgólne #ZjednoczenidlaPokoju
W dniu 2.03 br. żądaniem natychmiastowego wycofania wojsk z Ukrainy oraz potępieniem działań Rosji zakończyło się specjalne kryzysowe posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ (28.02-2.03). Obrady ZO to pierwszy od 40 lat przypadek przejęcia przez ZO od Rady Bezpieczeństwa ONZ i na jej wniosek debaty na temat bezpieczeństwa (procedura „Zjednoczeni dla Pokoju”). Choć decyzja ZO nie ma mocy wiążącej jaką posiadają rezolucje RB, to jest istotnym wskazaniem woli społeczności międzynarodowej.
141 państw: „Potępiając deklarację Federacji Rosyjskiej z 24 lutego 2022 r. o „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie”; „Potwierdzając, że żadne nabycie terytorialne wynikające z groźby lub użycia siły nie będzie uznawane za legalne”; „Uznając, że operacje wojskowe Federacji Rosyjskiej na suwerennym terytorium Ukrainy są prowadzone na skalę, jakiej społeczność międzynarodowa nie widziała w Europie od dziesięcioleci i że potrzebne są pilne działania, aby uratować to pokolenie przed plagą wojny” oraz „Potępiając decyzję Federacji Rosyjskiej o zwiększeniu gotowości jej sił jądrowych”, zażądało m.in., aby „Federacja Rosyjska natychmiast zaprzestała stosowania siły wobec Ukrainy i powstrzymała się od wszelkich dalszych bezprawnych gróźb lub użycia siły przeciwko jakiemukolwiek państwu członkowskiemu” oraz aby „Federacja Rosyjska natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.
Przeciw przyjęciu rezolucji zagłosowały — oprócz Rosji — Białoruś, Korea Północna, Erytrea i Syria.
Dyplomacja UE i państw Zachodu intensywnie lobbowała za poparciem przez państwa rezolucji o potępieniu Rosji. „W setkach rozmów my i nasi przyjaciele prowadziliśmy kampanię na całym świecie, aby przekonać jak najwięcej państw” (Annalena Baerbock, 1.03). Zachód przedstawił wojnę na Ukrainie jako konflikt o przyszły kształt świata i porządku międzynarodowego: „Rosja brutalnie zaatakowała ten porządek. I dlatego ta wojna toczy się nie tylko o Ukrainę, nie tylko o Europę — ale o nas wszystkich” (Baerbock, przemówienie podczas debaty w ZO, 1.03).
Mimo istotnych wysiłków Zachodu aż 35 państw wstrzymało się od głosu, w tym: Chiny, Indie i Pakistan, a także inne znaczące państwa, m.in.: Tanzania, RPA, Iran, Irak, Mozambik, Namibia, Kongo (DRC) i Kuba. Część państw wstrzymujących się od głosu to bliscy sąsiedzi i dotychczasowi partnerzy Rosji (m.in. Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Wietnam czy Laos), ale pozostali (np. Mali i Algieria) współpracują z UE i są beneficjentami unijnej pomocy. W głosowaniu w ogóle nie wzięło udziału kolejnych 12 państw. Podczas gdy jako sukces UE można poczytać absencję Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu i Wenezueli, to nie jest nim nieobecność Maroka i Etiopii, wspieranych finansowo przez UE. Wyniku głosowania w ZO nie można więc poczytać za pełne zwycięstwo Zachodu. (JD)
4 marca 2022
https://news.un.org/en/story/2022/03/1113152
https://www.auswaertiges-amt.de/en/newsroom/news/baerbock-unga-ukraine/2514752