Nowy dyrektor fundacji Stiftung Orte der deutschen Demokratie
#NGO #demokracja #fundacja
Podczas posiedzenia Rady Fundacji Stiftung Orte der deutschen Demokratiegeschichte 26 czerwca 2023 r. dokonano wyboru nowego dyrektora-założyciela fundacji, którym został dr Kai-Michael Sprenger.
Nowo tworzona fundacja ma na celu popularyzację niemieckiej historii demokracji i upowszechnianie w społeczeństwie znaczenia wolnościowo-demokratycznego porządku społecznego, który będzie służył dobru wspólnemu. Dzięki rozmaitym aktywnościom i programom dotacyjnym miejsca związane z historią demokracji stały się już symbolami tradycji demokratycznych w Niemczech, a dzięki pracy nowej fundacji mają być jeszcze bardziej utrwalone (zakotwiczone) w świadomości publicznej.
Kai-Michael Sprener studiował historię, łacinę, germanistykę i pedagogikę w Moguncji, Glasgow i Pawii (Włochy). W latach 1995-1996 był pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Johanna Gutenberga w Moguncji, gdzie zajmował się głównie historią średniowiecza. W okresie 1996-1998 pracował naukowo w Muzeum Gutenberga w Moguncji. W latach 2001-2010 pełnił funkcję referenta ds. kultury i archiwisty w okręgu Ravensburg, a także dyrektora zarządzającego fundacji krajowej o profilu historycznym „Friedrich Schiedel Wissenschaftspreis zur Geschichte Oberschwabens”. W okresie 2010-2013 był pracownikiem naukowym Niemieckiego Instytutu Historycznego w Rzymie, gdzie prowadził własny projekt badawczy na temat recepcji postaci cesarza Fryderyka Barbarossy we Włoszech; w latach 2014-2015 został dyrektorem zarządzającym tegoż Instytutu. Od 2016 r. był referentem w Ministerstwie Nauki, Dokształcania i Kultury w Nadrenii-Palatynacie, w którym kierował Referatem ds. Archiwów, Bibliotek, Muzeów niepaństwowych, Historii regionalnej i Troski o Małą Ojczyznę. Zasiadał w wielu radach doradczych różnych fundacji w obszarze kultury i sztuki oraz stowarzyszeń naukowych o profilu historycznym. Należał do członków-założycieli międzynarodowego koła roboczego „Damnatio Memoriae” na Uniwersytecie w Zurychu. Był kuratorem licznych wystaw dotyczących kultury i historii sztuki, przygotowanych dla różnych instytucji.
W ocenie minister stanu ds. kultury Claudii Roth, Rada Fundacji dokonała bardzo dobrego wyboru, powierzając K.-M. Sprengerowi to stanowisko, gdyż jego dotychczasowa kariera świadczy o tym, że ma on doskonałe przesłanki do stworzenia fundacji.
Zdaniem minister Roth, fundacja Stiftung Orte der deutschen Demokratiegeschichte ma stanowić istotny wkład w starania, by jeszcze bardziej niż dotąd unaocznić w niemieckiej kulturze pamięci, jak zmienna była historia demokracji w Niemczech. Staje się to tym bardziej pilne, ponieważ żyjemy w czasach, w których wolność, swoboda głoszenia poglądów i wolność prasy są na całym świecie coraz bardziej zagrożone; w czasach, w których pokojowe i oparte na równouprawnieniu współżycie w wielorodności jest coraz częściej poddawane w wątpliwość. Są to czasy − podkreśliła Roth − w których powinniśmy być bardziej świadomi znaczenia wartości naszych z trudem zdobytych wolnościowo-demokratycznych praw podstawowych. Nowemu dyrektorowi życzyła powodzenia w realizowaniu zadań, jakie go czekają, a także, żeby udało mu się − dzięki kreatywnym impulsom i pomysłom − poprowadzić z sukcesem tę młodą fundację. (M. Wagińska-Marzec)
30.06.2023 r.
https://www.igl.uni-mainz.de/institut/mitarbeiter/dr-kai-sprenger.html