Nowe dane statystyczne na temat mieszkańców Niemiec o pochodzeniu migracyjnym
#Destatis #społeczeństwo #Niemcy #migracje #wielokulturowość
Federalny Urząd Statystyczny (Statistisches Bundesamt, Destatis) opublikował wyniki tzw. małego spisu ludności (Mikrozensus) za 2021 r. Wskazują one, że liczba mieszkańców Niemiec pochodzenia migracyjnego wynosi 22,3 mln, co odpowiada 27,2% całego społeczeństwa. Oznacza to wzrost osób z tzw. Migrationshintergrund o ok. 2 p.p. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to najwyższy odnotowany odsetek osób z „tłem migracyjnym” odkąd po raz pierwszy posłużono się tą kategorią statystyczną w 2005 r.
Ponad połowa (53%) osób pochodzenia migracyjnego miała w 2021 r. niemieckie obywatelstwo, z czego aż 54% od urodzenia. Pozostała część (47%) posiada paszport innego państwa. Niemal 2/3 mieszkańców Niemiec mieszczących się w tej kategorii statystycznej ma korzenie w innym państwie europejskim; drugą dużą grupą są Azjaci. Jeśli chodzi o konkretne narodowości, największą grupę stanowią osoby pochodzenia tureckiego (12% wszystkich osób z Migrationshintergrund), polskiego (10%), rosyjskiego (6%), kazachskiego (6%) i syryjskiego (5%). Mikrozensus zawierał pytania dotyczące języka, jakim ankietowani posługują się na co dzień.
Okazuje się, że 32% z nich posługuje się wyłącznie niemieckim, a 14% przeważnie tym właśnie językiem. Warto także odnotować, że osoby o pochodzeniu migracyjnym są młodsze w porównaniu do reszty niemieckiego społeczeństwa ‒ 65% osób z tej grupy ma mniej niż 45 lat.
Osoby pochodzenia migracyjnego to kategoria statystyczna o wiele szersza niż kategoria imigranta w rozumieniu obcokrajowca nowo przybyłego do danego kraju. Status osoby z Migrationshintergrund przysługuje ‒ według definicji Destatis − osobie, która sama (lub przynajmniej jedno z jej rodziców) nie posiada niemieckiego obywatelstwa z tytułu urodzenia. Grupa ta jest bardzo różnorodna i obejmuje: obcokrajowców, którzy wyemigrowali do Niemiec; obcokrajowców urodzonych w Niemczech; naturalizowanych Niemców; przesiedleńców; osoby, które uzyskały niemieckie obywatelstwo w wyniku adopcji; potomków osób wymienionych we wszystkich powyższych kategoriach, którzy posiadają obywatelstwo niemieckie z tytułu urodzenia. Mikrozensus jest najważniejszym źródłem informacji na ich temat.
Mieszkańcy Niemiec z „tłem migracyjnym” to grupa społeczna, której wpływ na procesy decydowania politycznego wyraźnie wzrasta ‒ ze względu na jej stały rozrost (por. „Biuletyn IZ” nr 21/2021). W programie politycznym rządu Olafa Scholza uwzględniono szereg propozycji uwzględniających potrzeby tej grupy, m.in. zmiany w przepisach dotyczących naturalizacji. (AK)
14 kwietnia 2022
https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2022/04/PD22_162_125.html