Nowa antyszczepionkowa partia MFG z reprezentacją polityczną w Austrii
#GórnaAustria #wybory #antyszczepionkowcy #MFG
W dniu 26.09.2021 r. odbyły się wybory do parlamentu regionalnego (Landtagu) w kraju związkowym Górnej Austrii (Oberösterreich). Dużym zaskoczeniem było pojawienie się nowego ugrupowania Menschen-Freiheit-Grundrechte (Ludzie-Wolność-Prawa podstawowe, MFG), które zdobyło 7% głosów. Nigdy wcześniej w historii Górnej Austrii w Landtagu nie pojawiła się partia bez ogólnokrajowej pozycji. Założona w lutym 2021 r. MFG łączy postawy libertariańskie z krytyką polityki lockdownów oraz wyraża sceptycyzm wobec szczepień na COVID-19.
MFG podczas kampanii wyborczej była praktycznie nieobecna w mediach, dlatego komentatorzy nie przewidywali sukcesu wyborczego tego ugrupowania. Nowa partia wydała na kampanię zaledwie 100 tys. euro, czyli ułamek tego, co przeznaczyły duże i ugruntowane stronnictwa. MFG zorganizowała ponad 100 bezpośrednich spotkań z wyborcami, niejednokrotnie przy piwie w barach i pubach. Politolodzy dostrzegli także fakt istnienia „równoległej opinii publicznej”. Zwolennicy MFG organizowali się w zamkniętych grupach w mediach społecznościowych. Politolożka Kathrin Steiner-Hämmerle mówi nawet o „opinii niepublicznej”.
Sukces ugrupowania tłumaczy się słabością skrajnie prawicowej partii FPÖ, która straciła w Górnej Austrii aż 10 p.p. w porównaniu do ostatnich wyborów. Steiner-Hämmerle dodaje, że MFG jest typową partią protestu o przekazie mniej radykalnym niż w przypadku FPÖ. Jest to jednocześnie partia jednego tematu, która może mieć trudność z pozostaniem w polityce po zakończeniu się pandemii. Niemniej jednak MFG chce startować w kolejnych wyborach do Landtagów w Salzburgu, Karytnii i wyborach krajowych w 2023 r.
Górna Austria z 1,4 mln populacji jest jednym z najbardziej zaludnionych krajów związkowych Austrii. Jednocześnie region ten pozostaje poniżej średniej, jeśli chodzi o populację zaszczepioną przeciwko COVID-19. Średnia dla Austrii wynosi 60%, w Górnej Austrii zaszczepiło się dotychczas 55% mieszkańców. (PSA)
1 października 2021