Notowania niemieckich partii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego: partie chadeckie na czele sondaży
#Niemcy #wybory #Parlament Europejski #CDU/CSU #SPD #Zieloni #AfD #BSW #FDP
Niemieckie wybory do Parlamentu Europejskiego − podobnie jak w Polsce i większości państw Unii Europejskiej − odbędą się w dniu 9.06.2024 r. Nasi zachodni sąsiedzi wybierać będą 96 spośród 720 eurodeputowanych i będzie to najsilniejsza reprezentacja krajowa w Parlamencie Europejskim X kadencji. Trzy miesiące przed wyborami, a więc u progu kampanii wyborczej, ukazały się pierwsze szczegółowe wyniki badań sondażowych dedykowane wyborom europejskim w Niemczech. Do wyników sondaży należy podchodzić z dużą ostrożnością, gdyż prezentują one aktualne poparcie dla niemieckich partii w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego i stanowią punkt wyjścia późniejszej oceny przebiegu kampanii wyborczej, ponieważ w ciągu najbliższych trzech miesięcy poparcie dla poszczególnych partii może ulec zmianie.
Według opublikowanych w dniu 15.03.2024 r. wyników sondażu ośrodka Forsa (zrealizowanego na zlecenie telewizji RTL/ntv) najwięcej ankietowanych, tj. 34%, w wyborach do Parlamentu Europejskiego gotowych jest oddać głos na partie chadeckie (CDU i CSU). Drugi wynik w badaniu uzyskała SPD − 16%, tuż za którą znalazły się dwie kolejne partie: AfD − 15% oraz Sojusz 90/Zieloni −14%. Cztery pierwsze partie zdystansowały pozostałe ugrupowania: BSW − 4%, FDP i FW po 3%, Die Linke − 2%. Na drobne partie zamierza głosować łącznie 9% pytanych. Wyniki tego sondażu pokazują, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego CDU i CSU mogą uzyskać większe poparcie niż wszystkie trzy partie koalicji sygnalizacji świetlnej (SPD, Zieloni, FDP). Widoczny jest także spadek notowań AfD, co znajduje potwierdzenie w innych sondażach opublikowanych w marcu.
Nieco inne wyniki zawiera ostatni sondaż ośrodka INSA (na zlecenie portalu t-online.de) opublikowany w dniu 13.03.2024 r. Także tutaj najwięcej ankietowanych oddałoby w tym momencie głos w wyborach do PE na partie chadeckie − 28,5% (+ 1,5 p.p. w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca). Drugi wynik uzyskałaby AfD z poparciem na poziomie 20% (-2 p.p.), a trzy kolejne miejsca zajęłyby partie rządzącej w Niemczech koalicji: SPD − 16% (bez zmian), Zieloni − 11% (+1 p.p.), FDP − 6% (+3 p.p.). Na dalszych miejscach znalazły się m.in.: BSW − 5,5% (bez zmian), Die Linke − 4,5% (bez zmian) i FW − 2,5% (-1 p.p.). Chęć zagłosowania na pozostałe partie wyraziło 6% respondentów. Wyniki tego sondażu potwierdzają spadek notowań AfD, za to zaskoczeniem jest duży wzrost poparcia dla FDP (zwłaszcza na wschodzie Niemiec). W sondażu tym uwzględniono podział na Niemcy wschodnie i zachodnie. Na zachodzie Niemiec na dużo lepsze wyniki mogą liczyć tradycyjne partie jak: CDU/CSU (Z=31%; W=17%), SPD (Z=17%; W=12%) i Sojusz 90/Zieloni (Z=12%; W-6%), podczas gdy na obszarze byłej NRD dużo silniejszego poparcia mogą oczekiwać partie lokujące się na skraju niemieckiej sceny politycznej jak AfD (Z=19%; W=25%), BSW (Z=4%; W=10%), Die Linke (Z=3%; W=9%), ale także FDP (Z=4%; W=13%). Wynik FDP na wschodzie (gwałtowny wzrost notowań tej partii w ciągu miesiąca − aż o 12 p.p.; w lutym tylko 2% ankietowanych na wschodzie deklarowało wolę oddania głosu na FDP) należy jednak traktować z dużą ostrożnością.
Przypomnijmy, że w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego w Niemczech (z 2019 r.) najlepszy wynik uzyskały partie chadeckie, które uzyskały 28,9% głosów (z tego CSU 7,3%). Na kolejnych miejscach znalazły się następujące partie: Sojusz 90/Zieloni − 20,5%, SPD − 15,8%, AfD − 11,0%, Die Linke − 5,5% i FDP − 5,4%. Od czasu wyborów z 2014 r. w Niemczech zniesiono próg wyborczy, dlatego pięć lat temu co najmniej jeden mandat zdobyli reprezentanci aż 14 partii politycznych, w tym pięć ugrupowań zdobyło po jednym mandacie, a dwa kolejne po dwa. Ponadto przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego z inicjatywy rządzącej koalicji obniżono dolną granicę wieku dla czynnego prawa wyborczego z 18 do 16 lat.
W przededniu gorącej fazy kampanii wyborczej w Niemczech należy spodziewać się, że − w porównaniu do wyborów z 2019 r. odbywających się w innej atmosferze − znacznie większe poparcie uzyska AfD, a przed nową partią jaką jest BSW otwiera się spora szansa na uzyskanie kilkuosobowej reprezentacji w Parlamencie Europejskim. Największe straty biorąc pod uwagę wyniki z poprzednich wyborów, mogą ponieść Zieloni. Wiele wskazuje na to, że i tym razem niemiecka reprezentacja w Parlamencie Europejskim będzie składała się z przedstawicieli kilkunastu ugrupowań. (P. Kubiak)
19.03.2024
https://www.zeit.de/politik/deutschland/2024-03/forsa-umfrage-europawahl-union-ampel-afd