Niezażegnane zagrożenie – fiasko rozmów o nieproliferacji broni jądrowej
#ONZ #nieproliferacja broni masowego rażenia #NPT #Niemcy
Fiaskiem zakończyło się wiedeńskie spotkanie komitetu przygotowującego kolejną konferencję przeglądową Traktatu o nieproliferacji broni jądrowej (Nuclear Non-Proliferation Treaty - NPT, 31.07-11.08). Państwom nie udało się ustalić wspólnych konkluzji, a podsumowanie przedstawione przez przewodniczącego obradom amb. Jarmo Viinanena z Finlandii kontestowały Iran, Rosja i Syria oraz m.in. Francja, Wielka Brytania i USA. Dla RFN oznacza to brak postępów w realizacji jednego z ich kluczowych celów międzynarodowych. Niemcy są znaczącym orędownikiem ograniczenia proliferacji broni jądrowej i rozbrojenia. Były jednym z państw organizujących konferencję przeglądową NPT w 2022 r (zakończoną bez porozumienia) i aktywnie uczestniczą w przygotowaniach kolejnej konferencji, która odbędzie się w 2026 r.
W Wiedniu Niemcy podkreślały swoje zaangażowanie w proces redukcji rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni atomowej. Zdecydowanie odniosły się do działań Rosji naruszających NPT. W generalnym wystąpieniu RFN (jednym z pięciu na konferencji) amb. Götz Schmidt-Bremme stwierdził, że „nieodpowiedzialne groźby Rosji dotyczące użycia broni nuklearnej (…) i deklarowany zamiar rozmieszczenia broni nuklearnej na Białorusi są niebezpieczne i nie do zaakceptowania. Wyrażamy również nasze najgłębsze zaniepokojenie rażąco nieodpowiedzialnym zajęciem i militaryzacją przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP). Popieramy i pochwalamy wysiłki MAEA na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony Ukrainy pomimo rosyjskiej wojny napastniczej. Rozmieszczanie taktycznej broni jądrowej na Białorusi jest nieodpowiedzialne i zwiększa napięcie. Działania Rosji podważają wysiłki na rzecz nierozprzestrzeniania broni jądrowej”.
Na konferencji RFN przedstawiła zmodyfikowane stanowisko dotyczące pokojowego wykorzystania energii atomowej, postulując ograniczenie użycia technologii jądrowych w celach pokojowych. Niemcy stwierdziły (poparła je m.in. Austria), że energia jądrowa powoduje szkody poprzez swoją produkcję i wiąże się z nieodłącznym ryzykiem związanym z jej użytkowaniem. W związku z tym: „Nie może być odpowiednią strategią walki ze zmianami klimatycznymi”. Odpowiedzią powinno być ograniczenie użycia energii na globalnej Północy, wycofanie się z energii jądrowej i rozwój energii odnawialnej. (J. Dobosz-Dobrowolska)
18.08.2023