Niemiecko-japońskie konsultacje międzyrządowe
#Niemcy #Japonia #konsultacje #Scholz #Kishida
W dniach 18-19.03 br. w Tokio miały miejsce pierwsze niemiecko-japońskie konsultacje międzyrządowe. Oba państwa uzgodniły wzmocnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego w kontekście napięć w globalnych łańcuchach dostaw i gospodarczych konsekwencji wojny w Ukrainie. Niemcy prowadzą konsultacje międzyrządowe regularnie m.in. z Chinami, Indiami czy Brazylią.
Kanclerzowi Olafowi Scholzowi towarzyszyło w Japonii sześcioro ministrów: gospodarki i ochrony klimatu − Robert Habeck, finansów − Christian Lindner, spraw zagranicznych − Annalena Baerbock, obrony − Boris Pistorius, spraw wewnętrznych − Nancy Faeser i transportu − Volker Wissig. W skład delegacji weszli również przedstawiciele niemieckiej gospodarki.
Kanclerz Scholz spotkał się z premierem Japonii Fumido Kishidą, jednocześnie miały miejsce spotkania na szczeblu poszczególnych ministerstw. Następnie odbyły się obustronne obrady plenarne. We wspólnym oświadczeniu zadeklarowano utworzenie prawnych ram bilateralnej współpracy w obszarach: 1) obronności i bezpieczeństwa, w tym ochrony krytycznej infrastruktury (z uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa); 2) wolnych szlaków handlowych (na podstawie porozumienia o wolnym handlu pomiędzy UE a Japonią) i 3) zabezpieczania przyszłych dostaw odnawialnej energii (zwłaszcza wodoru). W odniesieniu do bezpieczeństwa w Indo-Pacyfiku na przyszły rok zapowiedziano kolejną misję Bundeswehry na wodach regionu jako wyraz zaangażowania Niemiec na rzecz wolności mórz.
Wśród omawianych tematów znalazł się także szczyt G7, organizowany w ramach japońskiej prezydencji w Hiroszimie w maju br. Kanclerz Scholz wyraził satysfakcję z kontynuacji przez Japonię zdecydowanego kursu zainicjowanego w 2022 r. w ramach prezydencji niemieckiej, szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.
Scholz określił Japonię jako „centralnego partnera wartości” dla Niemiec − jak stwierdził, oba państwa łączą zasady demokracji, poszanowanie prawa międzynarodowego, ochrona wolnych i bezpiecznych szlaków handlowych. Niemiecki kanclerz podkreślił, że należy „redukować zbyt silne zależności gospodarcze w krytycznych obszarach i zwiększać odporność naszych gospodarek”, również wyciągając wnioski z konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Japonia to drugi najważniejszy partner handlowy Niemiec w Azji, po Chinach. Wartość niemiecko-japońskiej wymiany handlowej wynosi 45,7 mld euro, a jej główne produkty to: maszyny, samochody, elektronika i wyroby chemiczne. Obecnie Japonia zyskuje na znaczeniu jako partner gospodarczy RFN w ramach procesu dywersyfikacji polityki gospodarczej Niemiec w Azji i redukowania zależności od Chin. Jednak współpraca nie jest całkowicie bezproblemowa, o czym pisaliśmy tutaj. (T. Morozowski)
21 marca 2023
https://www.bundesregierung.de/breg-de/suche/deutsch-japanische-regierungskonsultationen-2171896