Niemiecko-chiński dialog finansowy
#Niemcy #Chiny #dialog #finanse #Lindner #HeLifeng
W dniu 1.10.2023 r. we Frankfurcie nad Menem odbyła się trzecia sesja niemiecko-chińskiego dialogu finansowego pod przewodnictwem ministra finansów RFN Christiana Lindnera i wicepremiera Chin He Lifenga. W deklaracji końcowej dialogu dominują zapisy o wspólnym dążeniu Niemiec i Chin do wspierania rozwoju globalnej gospodarki, stabilności finansowej, uregulowanego handlu, ochrony łańcuchów dostaw oraz o „niosącej obopólne korzyści” współpracy finansowej i fiskalnej wobec globalnych wyzwań.
W dokumencie sformułowano 25 punktów, co do których obie strony osiągnęły konsensus, m.in.: zwalczanie protekcjonizmu i wspieranie „sprawiedliwego, otwartego, zrównoważonego i transparentnego systemu międzynarodowego handlu z WTO w centrum”; konieczność rozwiązania problemu zadłużenia państw o niskim i średnim poziomie dochodów; wsparcie dla działalności MFW oraz Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB); zwalczanie transgranicznego unikania opodatkowania; współpraca badawcza i ekspercka pomiędzy Ministerstwami Finansów Chin i Niemiec; dalsze wzmacnianie współpracy w obszarze bankowości i ubezpieczeń; przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu; wzajemne otwieranie rynków na inwestycje instytucji finansowych; dalsza poprawa środowiska regulacyjnego dla banków zagranicznych w Chinach; utworzenie europejskiej filii jednego banku chińskiego we Frankfurcie nad Menem; międzynarodowa współpraca na rzecz zielonych i zrównoważonych finansów, w tym „zielonych obligacji”; wymiana doświadczeń na temat rozwoju cyfrowego rynku usług finansowych; prowadzenie przez niemieckie instytucje finansowe działalności w chińskiej walucie renminbi (RMB) i ich aktywne uczestnictwo w chińskim rynku międzybankowym np. poprzez emisję tzw. obligacji Panda.
Podczas tegorocznego dialogu po raz pierwszy zorganizowano też okrągły stół w udziałem przedstawicieli ważnych instytucji finansowych i prywatnych przedsiębiorstw z sektora bankowego i ubezpieczeń. Jak podkreślił Lindner, obie strony wyraziły podczas obrad dążenie do poszerzenia wzajemnego dostępu do rynków finansowych w duchu sprawiedliwych warunków współpracy.
Podczas konferencji prasowej Lindnera i He (bez możliwości zadawania pytań przez dziennikarzy) zabrakło ze strony niemieckiego ministra przejawów krytyki wobec Chin, skoncentrował się on wyłącznie na „sukcesach” dialogu finansowego. Wyraził również chęć zwiększenia częstotliwości spotkań w ramach dialogu finansowego, proponując, by odbywały się one corocznie. Na 2024 r. zapowiedziano organizację w Pekinie niemiecko-chińskiego Forum Dialogu nt. współpracy finansowej. (T. Morozowski)
4.10.2023