Niemieckie służby ostrzegają przed chińskim szpiegostwem
#Niemcy #Chiny #urządochronykonstytucji #BfV #szpiegostwo #IDCPC
Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (Bundesamt für Verfassungsschutz, BfV) wydał ostrzeżenie dla pracowników administracji publicznej w Niemczech dotyczące kontaktów z przedstawicielami Wydziału Międzynarodowego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (IDCPC), określonego jako część chińskiego aparatu wywiadowczego.
Wydział odpowiada oficjalnie za rozwijanie kontaktów z „partiami i organizacjami o zbliżonych poglądach politycznych” na całym świecie. Jednak według BfV działalność ta stała się „alternatywną formą dyplomacji międzypaństwowej”, której celem jest wywieranie wpływu na zagranicznych decydentów i organizacje polityczne zgodnie z agendą Komunistycznej Partii Chin i z chińskimi wartościami oraz wykorzystywanie sieci kontaktów w celu pozyskiwania informacji o wysokiej wartości. Dlatego w kontaktach z IDCPC zalecana jest szczególna ostrożność i powściągliwość.
Służby ostrzegają, że pracownicy IDCPC podejmują próby nawiązywania kontaktów i wywierania wpływu na niemieckich parlamentarzystów i pracowników ministerstw oraz fundacji politycznych. Częstą praktyką jest np. zapraszanie do Chin (byłych i obecnych) polityków, szczególnie o mniej krytycznym nastawieniu do chińskich władz.
We wcześniejszym raporcie BfV ocenił Chiny jako największe zagrożenie w obszarze szpiegostwa gospodarczego, cyfrowego i naukowego w Niemczech w 2022 r. Stwierdzono na przykład, że przez inwestycje na niemieckim rynku chińskie podmioty zyskują dostęp do istotnych technologii i wrażliwych danych m.in. w obszarach robotyki, lotnictwa, sztucznej inteligencji, elektromobilności, transportu czy telekomunikacji. (T. Morozowski)
3.08.2023 r.