Niemieckie deklaracje wsparcia dla Afryki ‒ debata w RB ONZ
#RBONZ #Niemcy #Afryka #AfrykańskaArchitekturaPokojuiBezpieczeństwa #migracje
W czasie otwartej debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 8 i 9 sierpnia 2022 r. „Pokój i bezpieczeństwo w Afryce” Niemcy podkreślili wagę akcji prowadzonych w Afryce w celu zwalczania „zagrożeń dla naszego wspólnego bezpieczeństwa” ‒ Afryki, Europy i świata.
Z debaty wynikało głownie, że choć afrykańskie państwa same chcą kreować rozwiązania własnych problemów politycznych i bezpieczeństwa, co wyrażano hasłem „Afryka wie lepiej”, to zarówno Unia Europejska, jak i Niemcy deklarowały szeroką pomoc zarówno w identyfikacji potencjalnych rozwiązań problemów afrykańskich, jak i w ich implementacji (w sensie organizacyjnym i finansowym).
Z przemówienia niemieckiego ambasadora Thomasa Zahneisena, zastępcy Stałej Przedstawiciel RFN przy ONZ, jasno wynikało, że Afryki nie można zostawić bez wsparcia, bo skutki nierozwiązanych konfliktów zbrojnych, przemocy i kryzysów humanitarnych w kontekście ogólnej kruchości instytucji państwowych będą miały konsekwencje w postaci problemów dla bezpieczeństwa Europy. „Samo powtarzanie hasła ‘Afrykańskie rozwiązania problemów Afryki’ nie wystarczy ‒ wolimy skupić się na konkretnych działaniach”. „Możemy zrobić o wiele więcej, aby umożliwić naszym afrykańskim partnerom rozszerzenie afrykańskich wysiłków na rzecz pokoju, zwiększenie ich skuteczności i zapewnienie, że są one wystarczająco i rzetelnie finansowane”.
Niemcy są jednym z największych donatorów programów pomocowych (humanitarnych, rozwojowych i stabilizacyjnych) dla Afryki, blisko współpracują z państwami Sahelu (m.in. wspierając służby graniczne strzegące szlaków migracyjnych), z Unią Afrykańską i afrykańskimi organizacjami regionalnymi. Zahneisen zadeklarował, że „Niemcy, wraz z partnerami z UE, są gotowe do odegrania swojej roli w określeniu konkretnych sposobów wspierania przez ONZ i jej członków bezcennych wysiłków UA i afrykańskich organizacji regionalnych na rzecz utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w Afryce”. Z tych dyplomatycznych sformułowań wynika, że Niemcy ‒ dla własnego i UE bezpieczeństwa ‒ będą kontynuować procesy stabilizacji i wzmacniania państw afrykańskich. Można wnosić, że ‒ tak jak dotychczas ‒ ich polityka będzie skupiała się na regulowaniu konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych, czyli wyciszaniu źródeł problemów dla Europy (w tym migracyjnych) oraz kontrolowaniu i blokowaniu szlaków tranzytowych. (JD)
12 sierpnia 2022
https://documents-dds-ny.un.org/doc/UNDOC/GEN/N22/453/84/PDF/N2245384.pdf?OpenElement