Niemcy w RB ONZ: sprawcy zbrodni w Ukrainie muszą być pociągnięci do odpowiedzialności
#wojna na Ukrainie, #agresja Rosji #Putin, #RFN #odpowiedzialność #zbrodnie #ONZ #Rada Bezpieczeństwa
Na ostatnim posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconemu wojnie w Ukrainie (5.05.2022) Niemcy zadeklarowały zwiększenie wysiłków oraz nakładów finansowych mających na celu ukaranie sprawców zbrodni dokonanych w Ukrainie.
Niemcy ‒ podobnie jak Polska, Łotwa, Słowacja, Grecja i Włochy ‒ skorzystały z prawa do zabrania głosu, mimo że obecnie nie są członkami RB. Stała Przedstawicielka RFN przy ONZ amb. Antje Leendertse odniosła się bezpośrednio do rosyjskiej propagandy. Stwierdziła, że Rosja próbuje „stworzyć skandaliczny związek między prawdziwie heroicznymi walkami Armii Czerwonej” z nazistowskimi Niemcami a obecną wojną w Ukrainie, gdzie Rosja rzekomo walczy z nazizmem. Określiła, że to „kompletny nonsens”, który „wykracza poza cynizm”. Wskazała, że świat może zobaczyć oblicze „rosyjskiego wyzwolenia” na zdjęciach z Mariupola, Irpina i Buczy.
Amb. Leendertse stwierdzając, iż sprawcy okrucieństw i zbrodni przeciwko ludzkości dokonanych w Ukrainie muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, zapowiedziała, że Niemcy zwiększą finansowanie Międzynarodowego Trybunału Karnego i oddelegują dodatkowych ekspertów do MTK. Poinformowała też, że niemiecki Federalny Prokurator Generalny wszczął już dochodzenie strukturalne, badając możliwość postawienia sprawcom zarzutu zbrodni wojennych. Zadeklarowała także znaczne zwiększenie niemieckiej pomocy humanitarnej przekazywanej ukraińskim ofiarom wojny.
Karanie sprawców zbrodni jest jednym z priorytetowych obszarów międzynarodowego zaangażowania RFN. Niemcy, wraz z Francją, stworzyły w 2019 r. globalny „Sojusz przeciwko bezkarności”, a przed niemieckimi sądami toczą się procesy o ukaranie zbrodniarzy syryjskiego reżimu Baszara al-Asada. Podstawą do działań niemieckiego wymiaru sprawiedliwości odnośnie do zbrodni wojennych jest przyjęty w 2002 r. w RFN Kodeks Zbrodni przeciwko Prawu Międzynarodowemu. Na zasadzie jurysdykcji uniwersalnej upoważnił on niemieckie sądy do osądzania zbrodni przeciwko prawu międzynarodowemu, które zostały popełnione w innych państwach i w których ani sprawca, ani ofiara nie są obywatelami niemieckimi.
W maju przewodnictwo w RB ONZ przejęły USA, które zadeklarowały, że wojna w Ukrainie będzie jednym z ważniejszych obszarów zaangażowania RB pod ich kierownictwem. W odpowiedzi Rosja zaapelowała o „uczciwsze kierowanie” RB niż ustępująca prezydencja brytyjska. (JD)
https://new-york-un.diplo.de/un-en/news-corner/-/2525394
https://daccess-ods.un.org/access.nsf/Get?OpenAgent&DS=S/PV.9027&Lang=E