Niemcy nie widzą zagrożenia w poszerzeniu BRICS
#BRICS #poszerzenie #Niemcy #Baerbock #Schmid #reakcje
Podczas 15. szczytu BRICS w Johannesburgu (21-24.08.2023) ogłoszono decyzję o przyjęciu sześciu nowych członków: Arabii Saudyjskiej, Argentyny, Egiptu, Etiopii, Iranu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mają one dołączyć do grupy z początkiem 2024 r. Według informacji prasowych o przyjęcie do BRIS ubiegały się łącznie 23 państwa.
Oznacza to, że wzrośnie potencjał demograficzny i ekonomiczny BRICS − obecnie państwa formatu odpowiadają za około 40% ludności świata i niemal 26% światowego PKB. Szacuje się, że po dołączeniu nowych członków będzie to już blisko połowa światowej populacji i prawie 35% globalnego PKB.
Poszerzeniu BRICS towarzyszą w niemieckiej prasie komentarze o wzmacnianiu pozycji międzynarodowej bloku jako przeciwwagi dla zachodnich ugrupowań, szczególnie G7, oraz o pozyskiwaniu przez Chiny kolejnych sojuszników w globalnej konkurencji ze Stanami Zjednoczonymi.
Takich obaw nie podziela niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Jak stwierdziła, Niemcy nadal będą kontynuować współpracę z dotychczasowymi państwami BRICS, jak i z nowymi członkami formatu, np. w ramach G20. Zaznaczyła przy tym, że należy współpracować ze wszystkimi państwami świata, „także z tymi, które mają inne poglądy”. Dlatego Niemcy podtrzymują kanały komunikacji ze wszystkimi tymi państwami oprócz Iranu.
Według Nilsa Schmida, rzecznika SPD ds. polityki zagranicznej, poszerzenie BRICS oznacza, że format stanie się „jeszcze bardziej heterogeniczny”, dlatego jako instytucja nie będzie stanowić zagrożenia dla porządku międzynarodowego − raczej będą to pojedyncze państwa członkowskie, czyli Rosja i Chiny. Pozytywnie odniósł się też do oporu ze strony Brazylii, Indii i RPA przed nadaniem BRICS charakteru „projektu antyzachodniego”. (T. Morozowski)
28.08.2023
https://www.euractiv.com/section/politics/news/germany-doesnt-see-brics-enlargement-as-threat/