Negatywny wpływ wojny w Ukrainie i pandemii COVID-19 na sytuację niemieckich przedsiębiorstw w Chinach
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową w Chinach (AHK Greater China), niemieckie przedsiębiorstwa obecne na chińskim rynku wykazują rosnący niepokój w związku z negatywnym wpływem na ich działalność wojny w Ukrainie oraz groźbą ponownego wybuchu pandemii COVID-19 w Chinach.
Dla ponad połowy badanych niemieckich firm (57%) obecny kryzys związany z rosyjską agresją na Ukrainę ma wpływ na działalność ich placówek w Chinach. 46% respondentów zadeklarowało, że sytuacja ta poważnie uderza w ich procesy logistyczne realizowane w/z Europy oraz poprzez nią. Ponadto działalność biznesowa ponad połowy z nich (55%) jest zakłócona przez rosnące w związku z wojną w Ukrainie koszty energii i materiałów.
W związku z kryzysem geopolitycznym 32% niemieckich firm spodziewa się wstrzymania planowanych inwestycji w Chinach, 10% deklaruje możliwość przeniesienia działalności z Chin, zaś 27% oczekuje przyspieszenia procesu dywersyfikacji w Azji. Z drugiej strony respondenci wskazywali też na możliwość przeniesienia do Chin części swoich łańcuchów dostaw (23%) lub lokowania w tym państwie dalszych procesów biznesowych czy inwestycji (14%).
Ponadto ponowny wybuch pandemii koronawirusa w Chinach i restrykcje wprowadzane przez władze ChRL, w tym lockdown w wielu dużych miastach, mają negatywny wpływ na operacje niemieckich firm na chińskim rynku. Około połowa respondentów zadeklarowała całkowite przerwanie lub poważny wpływ na procesy logistyczne, magazynowanie i funkcjonowanie łańcuchów dostaw.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-27.03.2022 na grupie 391 członków AHK Greater China. (TM)
12 kwietnia 2022