NATO i Unia Europejska wobec problemu transportu ukraińskiego zboża
#NATO #UE #Ukraina #Rosja #porozumienie zbożowe
Państwa członkowskie Paktu podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina (26.07 br.) zdecydowanie potępiły decyzję Rosji o wycofaniu się z porozumienia zbożowego umożliwiającego transport przez Morze Czarne ukraińskiego zboża i innych produktów żywnościowych.
Członkowie Sojuszu z zadowoleniem przyjęli jednak działania Turcji na rzecz wznowienia porozumienia zbożowego oraz wysiłki innych państw członkowskich − w tym Bułgarii i Rumunii − a także Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych co do umożliwienia dalszego eksportu ukraińskiego zboża drogą lądową i morską. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skomentował to w sposób następujący: „Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za swoje niebezpieczne i eskalujące działania w regionie Morza Czarnego. Rosja musi przestać używać głodu jako broni i grozić najsłabszym ludziom na świecie niestabilnością żywnościową. Działania Rosji stanowią również istotne zagrożenie dla stabilności regionu Morza Czarnego, który ma strategiczne znaczenie dla NATO. Sojusznicy zwiększają wsparcie dla Ukrainy i zwiększają naszą czujność".
Z kolei, jak poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, Unia Europejska jest gotowa wyeksportować niemal wszystkie ukraińskie produkty rolne „korytarzami solidarności” i pomóc w pokryciu kosztów tych działań. Korytarze solidarności to kolejowe i drogowe połączenia transportowe prowadzące przez państwa członkowskie UE graniczące z Ukrainą − głównie przez Polskę i Rumunię. Dodając, że podczas funkcjonowania umowy zbożowej około 60% ukraińskiego eksportu było wysyłane korytarzami solidarności, a 40% przez Morze Czarne. (S. Wojciechowski)
28.07.2023 r.