Nagrody federalne dla kin studyjnych i dystrybutorów filmów w Niemczech
#kultura #kino #nagroda #dystrybucja #film
W dniu 30 sierpnia 2023 r. miało miejsce rozdanie nagród dla kin studyjnych i dystrybutorów filmowych (Kino- und Verleihprogrammpreise 2023) za repertuar realizowany w roku ubiegłym. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się w kinie „Luna Lichtspieltheater” w Ludwigsburgu, które było laureatem nagrody głównej w poprzedniej edycji.
O nagrody ubiegało się w roku bieżącym 308 kin na terenie całych Niemiec. Nagrodzono w sumie 224 kina studyjne (Programmkinos) na łączną kwotę 1,8 mln euro oraz 3 dystrybutorów filmowych za szczególne osiągnięcia w zakresie upowszechniania filmów wyróżniających się pod względem artystycznym.
Nagrody były przyznawane w czterech kategoriach: w kategorii „Ogólny program filmowy” nagrodę główną (20 tys. euro) otrzymało w tym roku kino „Harmonia” z Frankfurtu nad Menem. W zakresie filmów krótkometrażowych za najlepszy repertuar filmowy w 2022 r. najwyżej zostało ocenione „Studio Filmtheater am Dreieckplatz” w Kilonii. Premię za najlepszy program dotyczący filmów dokumentalnych uzyskało kino „Moviemento” w Berlinie. W kategorii: program filmowy dla dzieci i młodzieży nagrodzono kino „Lichtburg Filmpalast” w Oberhausen. Wszystkie trzy nagrody specjalne były dotowane kwotą po 10 tys. euro.
Oprócz tego przyznano także trzy nagrody dla firm dystrybucyjnych; wśród nich znalazły się takie, jak: Alamode Filmdistribution OHG z Monachium, mindjazz pictures z Kolonii oraz Majestic Filmverleih GmbH z Berlina. Każda z nagrodzonych firm otrzymała premię finansową w wysokości 75 tys. euro.
Podczas przyznawania nagród minister stanu ds. kultury Claudia Roth zwróciła uwagę, że kina i przedsiębiorstwa dystrybucyjne stanowią istotny filar bogatego krajobrazu kulturowego w Niemczech. Podkreśliła przy tym ich zasługi (zwłaszcza laureatów tegorocznych nagród) w prezentowaniu wartościowych kulturowo filmów, niejako poza „wielką maszynerią” promowania hitów filmowych. Film artystyczny (autorski) − mówiła − potrzebuje dystrybutorów i operatorów kin studyjnych, którzy z pasją i gotowością do podjęcia ryzyka potraktują kino jako „eksperymentalne laboratorium sztuki filmowej”, jako miejsce kultury dla spotkań oraz jako generator impulsów i siłę napędową do prowadzenia nowych debat społecznych.
Roth zapewniła, że rząd federalny będzie nadal wspierał ich działania poprzez stworzenie odpowiednich warunków ramowych. Dlatego też, obok dotowania rozwoju i produkcji filmów, będzie starał się objąć dotacjami również kina i przedsiębiorstwa dystrybucyjne, uznając to za część zakrojonej na szeroką skalę reformy systemu wspierania kinematografii niemieckiej, która ma pomóc ambitnym filmom niemieckim w osiągnięciu większej widzialności na rynku filmowymi; ma też przyczynić się do silniejszego wspierania marketingu filmów młodych twórców.
Nagrody dla kin i dystrybutorów filmowych za najlepszy repertuar programowy są zaliczane do najbardziej znaczących wyróżnień przyznawanych co roku w branży kinowej. W ten sposób rząd wspiera (od 1970 r.) upowszechnianie wysokowartościowych artystycznie filmów niemieckich oraz rozwój kin jako miejsc kultury (również na terenach wiejskich). Premie finansowe są przeznaczone na dalszą działalność tych instytucji oraz na dystrybucję filmów niemieckich i europejskich.
Kino „Luna” w Ludwigsburgu to jedno z najstarszych kin na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Mecklemburg-Vorpommern). Jako jedyne w promieniu 35 km i jedno z trzech obiektów kinowych w całym powiecie Ludwigslust-Parchim wnosi istotny wkład do lokalnego wachlarza ofert kulturalnych. (M. Wagińska-Marzec)
5.09.2023