Nagrody dla specjalistycznych sklepów muzycznych z płytami w Niemczech
#Kolonia #nagrodaEMIL #sklepyzpłytami #Roth
Po raz pierwszy została w tym roku przyznana nagroda EMIL − Deutscher Preis für Schallplattenfachgeschäfte dla specjalistycznych sklepów muzycznych z płytami, utworzona z inicjatywy minister stanu ds. kultury Claudii Roth we współpracy ze Stowarzyszeniem Niezależnych Przedsiębiorców Muzycznych (Verband unabhängiger Musikunternehmer*innen, VUT). Nazwa wywodzi się od nazwiska wynalazcy płyty i gramofonu − Emila Berlinera. Uroczystość wręczenia wyróżnień miała miejsce w Kolonii (1 grudnia 2024 r.).
W 2024 r. nagrodę otrzymało 14 (spośród 100 ubiegających się) sklepów z płytami. Ich wyboru dokonało 9-osobowe jury składające się z przedstawicieli branży muzycznej. Sklepy oceniano w czterech kategoriach. W kategorii głównej: „Najlepszy specjalistyczny sklep z płytami” nagrodzono 10 tego typu placówek, zarówno z dużych miast (Drezno, Monachium, Hamburg, Berlin, Brema Kolonia, Chemnitz), jak też z mniejszych miejscowości (Rosebheim, Kyritz, Übersee), przyznając im zarazem premię w wysokości 15 tys. euro.
W kategorii „Innowacje” jako zasługujący na wyróżnienie uznano sklep „Vary” w Lipsku, który otrzymał też premię wynoszącą 25 tys. euro. W kategorii dotyczącej sklepów nowo utworzonych uhonorowano sklep z Freiburga, przydzielając również kwotę 25 tys. euro, a w kategorii placówek działających w regionach słabo rozwiniętych pod względem strukturalnym nagrodę zdobył sklep „Fatplastics” z Jeny, wraz z premią w wysokości 25 tys. euro. W pierwszej edycji EMIL-a przyznano także niedotowany znak jakości dla sklepu, którego obroty w ostatnich 3 latach kształtowały się średnio na poziomie ponad 1 mln euro. Otrzymał go „Coretex Record” w Berlinie.
Nagroda EMIL będzie przyznawana co roku, a jej wręczenie ma się odbywać w różnych miejscach. Mogą się o nią ubiegać wszystkie sklepy handlujące płytami. Federacja udostępnia na nią środki w wysokości 1 mln euro z budżetu kultury (BKM).
W przekonaniu minister Roth płyty winylowe to obecnie nie tylko nośnik dźwięku, ale również styl życia. Szanujący się muzycy znów nagrywają swe wykonania na tego rodzaju płytach; wydawane są specjalne, limitowane nagrania, a fani muzyki nie szczędzą pieniędzy na specjalne odtwarzacze. Zdaniem Roth winyl prawdopodobnie nigdy nie był bardziej żywotny niż właśnie dzisiaj.
Stacjonarne sklepy z płytami są ważnymi miejscami społecznymi, uważa Roth, i w istotny sposób przyczyniają się do utrzymania różnorodnej kultury muzycznej w Niemczech, zwłaszcza na obszarach peryferyjnych. A ponadto, tworząc urozmaicony i niezależny rynek zbytu, sklepy te przyczyniają się też do wzmocnienia podstawy egzystencji dla artystów i tych, z którymi współpracują.
Ustanowienie nagrody promującej wyróżniające się sklepy muzyczne z płytami świadczy o tym, że minister Roth dostrzega ich znaczenie dla zachowania kulturalnej różnorodności i rozwoju edukacji w Niemczech. I chce wzmocnić tę niszową działalność. Docenia bowiem rolę tych obiektów jako „niezbywalnych miejsc kultury”. (M. Wagińska-Marzec)
https://deutscher-preis-fuer-schallplattenfachgeschaefte.de/