Młodzież upamiętniła 5. rocznicę zamachu rasistowskiego w Hanau
#Hanau #5.rocznicazamachu #konkursszkolny #OhrenauffuerHanau” #Berlin #młodzież #koncert #Roth
W związku z 5. rocznicą zamachu na tle rasistowskim, jaki miał miejsce 19.02.2020 r. w Hanau (Hesja), w Berlinie odbył się (11.02.2025 r.) koncert z udziałem młodzieży szkolnej na cześć ofiar, które straciły wówczas życie (9 osób). Koncert został zorganizowany pod hasłem: „Ohren auf für Hanau” w ramach tzw. Dnia Akcji (Aktionstag), zainicjowanego w 2023 r. przez minister stanu ds. kultury Claudię Roth przy współudziale stowarzyszenia Initiative kulturelle Integration. Dzień ten jest poświęcony nie tylko pamięci osób, które wówczas zginęły, ale jest też wyrazem solidarności z ich rodzinami, których „cierpienie nie powinno pójść w zapomnienie”, uważa Roth.
„Aktionstag” jest też oznaką aktywnego zaangażowania młodych ludzi, by zmierzyli się (w różnej formie) z zagrożeniami, jakie niesie rasizm i nienawiść, i dali jasny wyraz swej postawie. Dużą rolę w przekazie artystycznym mogą odegrać przy tym ich własne doświadczenia związane z dyskryminacją.
O ile w roku ubiegłym w centrum uwagi były występy teatralne, tak tym razem była to muzyka. W konkursie na skomponowanie i zainscenizowanie własnych utworów muzycznych wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich oraz ich nauczyciele. Z dwudziestu zgłoszonych zespołów wybrano dziewięć, które zostały zaproszone do Berlina, by zaprezentowały swe kompozycje na żywo lub za pomocą przekazu video podczas koncertu w Hochschule für Musik Hanns Eisler.
W koncercie wzięło udział ok. 100 uczniów z ośmiu krajów związkowych. W swych występach młodzi ludzie podjęli krytycznie tematy: rasizmu, antysemityzmu, ekstremizmu prawicowego oraz innych form wykluczania. W wykonanych utworach dali silny wyraz emocjom, jakie targały nimi po tym bezprecedensowym zamachu w Hanau, które tkwią w nich po dziś dzień i obrazują to, co czują: zakłopotanie, konsternację, żałobę, a także nieustającą nadzieję oraz aktywizujące poczucie siły we wspólnocie i społecznej więzi.
Claudia Roth zwróciła uwagę, że uczniowie dostarczyli wspaniałych przykładów na to, jak wiele można wyrazić poprzez muzykę, oraz jak mogą się ze sobą porozumiewać i łączyć w imię wspólnego celu. Dziękując im za udział w konkursie i zaangażowanie, podkreśliła trud, jaki każdy z nich zadał sobie, by w nim uczestniczyć.
Na uwagę zasługuje fakt, że politycy w Niemczech na szczeblu federalnym, odpowiedzialni za kształtowanie kultury pamięci, starają się w różnej formie wyrazić swe zdecydowane stanowisko wobec zamachów na tle rasistowskim, czy to w postaci upamiętnienia ofiar tychże aktów przemocy i wyrażania solidarności z ich rodzinami, czy też poprzez uświadamianie młodzieży zagrożeń, jakie się z tym wiążą i aktywizowanie jej do przeciwdziałania szerzeniu się postaw rasistowskich i okazywania pogardy wobec jakichkolwiek grup narodowościowych i etnicznych. (M. Wagińska-Marzec)
https://www.kulturstaatsministerin.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/DE/2025/02/2025-02-19-Jahrestag-Hanau.html?nn=051dfa44-ac5d-4307-99ae-7b606b6d3618
https://www.kulturelle-integration.de/ohren-auf-fuer-hanau/