Minister Roth na uroczystościach upamiętniających ofiary masakry w Grotach Ardeatyńskich w Rzymie
#Rzym #GrotyArdeatyńskie #masakraw1944 #upamiętnienieofiar #80.rocznicaegzekucji #Roth
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth wzięła udział (24.03.2024 r.) wraz z włoskim ministrem kultury Gennaro Sangiuliano w uroczystościach, które miały miejsce w Mauzoleum w Grotach Ardeatyńskich na południu Rzymu i były poświęcone pamięci cywilnych ofiar masowej egzekucji przeprowadzonej w nich 24 marca 1944 r. przez oddziały SS. Był to odwet za atak na kolumnę policji SS dokonany poprzedniego dnia na ulicach Rzymu przez członków antyfaszystowskiego ruchu oporu. W czasie egzekucji zginęło wówczas 335 osób, w tym osoby cywilne, partyzanci, członkowie ruchu oporu, a także Żydzi z Włoch i innych krajów europejskich.
Wspominając ofiary tej „monstrualnej zbrodni” popełnionej 80 lat temu, minister Roth zwróciła uwagę, że jest to miejsce „pełne bólu, żałoby i wstydu”. Masakra w Grotach Ardeatyńskich pokazuje rozmiary okrucieństwa i brutalności okupacji nazistowskiej w tym kraju, mówiła. Jest to zbrodnia, która jest częścią straszliwego śladu moralnego i materialnego spustoszenia, jakie narodowosocjalistyczne Niemcy pozostawiły w całej Europie. Niemcy są dzisiaj świadomi − mówiła − swej pełnej historycznej odpowiedzialności wobec Italii, a także wobec Europy.
Jej zdaniem nie wolno oddzielać się od tego grubą kreską: „Musimy i chcemy o tym pamiętać” − zapewniła. W jej odczuciu jest to pamięć, która „buduje przyszłość”. Dlatego było dla niej ważne, że mogła u boku włoskiego ministra kultury uczestniczyć w tych uroczystościach. Dla niej jest to „znak europejskiej wspólnoty i siły”, że Niemcy i Włochy wspólnie tego dnia o tym pamiętają i są pogrążeni w żałobie.
Roth podkreśliła zarazem znaczenie tej pamięci w obecnych czasach. „Nigdy więcej” − to misja, jaką teraz wspólnie z Italią mamy do wypełnienia, mówiła. Razem musimy w Europie w sposób zdecydowany zwalczać antysemityzm, rasizm, wrogość wobec muzułmanów oraz wszelkie formy wrogości wobec innych grup społecznych. W jej ocenie dzień 24 marca jest dla Niemców przestrogą, „moralnym imperatywem”, by opowiadać się za tym, co jest zawarte w art. 1 niemieckiej Ustawy Zasadniczej, w którym stwierdza się, że: „Godność człowieka jest nienaruszalna, każdego człowieka” .
Roth nawiązała zarazem do powinności wobec Unii Europejskiej, podkreślając, iż pamięć o tych wydarzeniach powinna skłaniać do tego, by wspólnie zabiegać o jej wzmocnienie; UE opiera się bowiem na idei „pokojowej wspólnoty wolnych i pluralistycznych społeczeństw”. W przekonaniu Roth wspólna Europa, której fundament stanowią prawa zasadnicze i prawa człowieka, jest „wielkim osiągnięciem” i „wielkim bogactwem”. Wspólne wspominanie tamtych ofiar jest dlatego ważnym sygnałem; jest wyrazem „odpowiedzialności i zobowiązania”.
W trakcie pobytu minister Roth w Rzymie zaplanowano również jej wizytę w dzielnicy żydowskiej, gdzie w miejscu ówczesnego getta złożyła wieniec przy tablicy upamiętniającej ofiary przeprowadzonej przez nazistów w 1943 r. obławy i deportacji włoskich Żydów. Odwiedziła również Synagogę oraz Muzeum Żydowskie, a w godzinach wieczornych uczestniczyła w specjalnym koncercie poświeconym pamięci ofiar masakry w Grotach Ardeatyńskich w 80. rocznicę tamtego wydarzenia. (M. Wagińska-Marzec)
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/italien-massaker-ss-gedenken-100.html