Minister Habeck z wizytą w USA
#Ukraina #USA #Rosja #Niemcy #Habeck #gaz #transformacja #energetyka
Agresja Rosji na Ukrainę i zastosowane w reakcji sankcje wobec państwa Putina spowodowały konieczność poszukiwania przez Niemcy alternatywnych dla rosyjskiego gazu źródeł energii. Oznacza to rewizję niemieckiej polityki energetycznej: mówi się o wydłużeniu czasu pracy działających jeszcze bloków jądrowych, Niemcy decydują się także na budowę terminali LNG. Tak więc oprócz rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w takim też kontekście trzeba widzieć wizytę Roberta Habecka, wicekanclerza, ministra gospodarki i klimatu Niemiec, w Stanach Zjednoczonych (1-2.03.2022).
Jest jeszcze kontekst unijny tej wizyty. W poniedziałek, przed wylotem do USA i po spotkaniu w Brukseli ministrów odpowiedzialnych za politykę energetyczną, polityk Zielonych powiedział: „Rozważamy wykorzystanie krajowych rezerw ropy naftowej w skoordynowanym działaniu z Amerykanami w taki sposób, aby można było powstrzymać wzrost cen. O tym będziemy rozmawiać”. Należy dodać, że o gotowości do wspólnego działania z Europą na rzecz zabezpieczenia dodatkowych źródeł energii wielokrotnie mówił w ostatnich tygodniach prezydent Joe Biden. Z kolei unijna komisarz ds. energii Kadri Simson poinformowała, że „państwa członkowskie mają rezerwy ropy naftowej na co najmniej 90 dni”.
Na agendzie dwudniowego pobytu Habecka w USA były spotkania m.in. z sekretarz skarbu Janet Yellen, przedstawicielką Stanów Zjednoczonych ds. handlu Katherine Tai, sekretarz ds. energii Jennifer Granholm, a także doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem. Udało się też przeprowadzić krótką rozmowę z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Była więc to niezwykle intensywna wizyta.
„Sytuacja na Ukrainie przyćmiewa wszystko” — powiedział Habeck w Waszyngtonie, dodając, że „desperacja reżimu Putina wydaje się coraz większa”. Rosyjskie bombardowania miast ukraińskich określił jako „absolutnie nikczemne”. Odnotował też, że strona amerykańska z zadowoleniem przyjęła zasadniczą zmianę niemieckiej polityki, zadeklarowaną 27.02 przez kanclerza Olafa Scholza podczas wystąpienia w Bundestagu. Dodatkowe 100 mld euro dla Bundeswehry, ponad 2% PKB na obronność, dostawy broni dla Ukrainy czy pełne poparcie sankcji, w tym wstrzymanie certyfikacji Nord Stream 2 wzbudziły w USA szacunek i uznanie, świadcząc o gotowości Niemiec do pełnienia roli przywódczej. „W ciągu zaledwie kilku dni Niemcy przekształciły się z najbardziej chwiejnego sojusznika w pełnoprawnego partnera” — stwierdził Richard Haass, amerykański dyplomata i jeden z najbardziej cenionych ekspertów.
Po spotkaniu z sekretarz skarbu, z którą Habeck rozmawiał o dalszych sankcjach wobec Rosji w sferze finansowej, niemiecki minister podkreślił, że „kary muszą być długoterminowe, ale nie należy nakładać sankcji, które nie są do wyegzekwowania”. Odnosząc się do kwestii energetycznych, zauważył, że: „Jedynymi formami energii, które nie należą do nikogo i wobec których nikt nie może powiedzieć: ‘To wszystko jest moje i zamierzam cię tym szantażować’, są energia wiatrowa i słoneczna”. Dodał też, że oprócz wyższych wydatków na Bundeswehrę potrzebne są teraz odpowiednie fundusze na transformację energetyczną. „Moim zdaniem inwestowanie w zdolności wojskowe i inwestowanie w niezależność energetyczną od Rosji to dwie strony tego samego medalu”. (JK)
4 marca 2022