Michael Roth z SPD o dialogu z Rosją, Nord Stream 2 i ewentualnych sankcjach
#NordStream2 #Roth #Niemcy #Rosja #energetyka #SPD
Jak stwierdził przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu Michael Roth (SPD), sankcje względem Rosji kosztem Nord Stream 2 są możliwe, jeśli Rosja dokona militarnej interwencji na Ukrainie (13.01.2022). Według Rotha: „Nord Stream zawsze był projektem politycznym”, a Niemcom nie udało się „włączać rurociągu w paneuropejską strategię polityki energetycznej”. Pomimo że do tej pory SPD zawsze broniła kontrowersyjnego rurociągu, a kanclerz Olaf Scholz niedawno określił NS2 jako „projekt sektora prywatnego”, to obecnie Roth otwarcie to kwestionuje.
Roth postrzega rozmowy między Zachodem a Rosją jako „szansę”. Jest jednak dla niego jasne, że „w Moskwie nie zapadnie żadna decyzja” o przynależności takich państw, jak Ukraina do NATO. Zachód nie może patrzeć, jak państwa Europy Wschodniej „stają się bezsilnymi częściami rosyjskiej strefy wpływów”. Roth jest przekonany, że agresywne zachowanie Rosji w ostatnich latach „spowodowało masową alienację tych państw od Moskwy”. Obecnie natomiast polityk SPD ma nadzieję na negocjacje z Kremlem w sprawie rozbrojenia i nowych porozumień o kontroli zbrojeń, takich jak „przede wszystkim zakaz produkcji i stacjonowania rakiet krótkiego i średniego zasięgu”, aby w końcu pojawiła się wizja świata wolnego od broni jądrowej.
Jednocześnie, mając na uwadze politykę rosyjską, Roth domaga się wzmocnienia „obronności” oraz deklaruje, że rząd federalny pod przewodnictwem SPD „zrobi wszystko, co konieczne, aby jak najlepiej wyposażyć Bundeswehrę i wypełnić nasze zobowiązania sojusznicze”. Zdaniem Rotha powrót Rosji do stołu negocjacyjnego to szansa na deeskalację napiętej sytuacji, ponieważ „zbyt długo rozmawialiśmy o sobie, a nie ze sobą”. Nie podlega negocjacjom konieczność akceptacji przez Rosję suwerenności Ukrainy, a tym samym jej prawa do swobodnego wyboru sojuszy. O przyszłości Sojuszu decyduje według Rotha nie Moskwa, ale NATO i sami kandydaci do członkostwa. Aby na wczesnym etapie wyjaśnić konflikty i nieporozumienia, musimy, jego zdaniem, „ożywić i wzmocnić ustalone formaty dialogu, takie jak Rada NATO-Rosja, OBWE i format normandzki z Niemcami, Francją, Rosją i Ukrainą”.
Zdaniem Rotha odpowiedzią na działania Rosji jest europejska polityka wschodnia, ponieważ: „My, Niemcy, musimy stawiać się znacznie bardziej w sytuacji naszych wschodnich sąsiadów”. Polska i kraje bałtyckie czują się szczególnie zagrożone przez Rosję ‒ zawsze musimy o tym pamiętać. Europejczycy są jednak zgodni co do jednego: drzwi do NATO pozostają otwarte dla Ukrainy i innych krajów byłego bloku wschodniego (…). Wielu ludzi na Ukrainie dąży do demokracji, praworządności i naszych zachodnich wartości. Dla nich Europa jest tęsknotą”. (WO)
14 stycznia 2022