Mario Voigt (CDU) nowym premierem Turyngii
#Turyngia #MarioVoigt #premier #CDU #BSW #SPD
W dniu 12.12.2024 r. w turyńskim Landtagu odbyło się głosowanie, w wyniku którego Mario Voigt (CDU) został wybrany na nowego premiera tego kraju związkowego. Voigt wygrał już w pierwszej turze, ponieważ uzyskał 51 głosów, co zapewniło mu wymaganą większość bezwzględną, mimo że koalicja CDU-BSW-SPD (tzw. koalicja jeżynowa) dysponuje jedynie 44 mandatami. Głosowanie było tajne, więc ustalenie, kto dokładnie wsparł Voigta, jest utrudnione, jednak najprawdopodobniej wybór stał się możliwy dzięki porozumieniu zawartemu w ostatniej chwili z Die Linke. Lewica zadeklarowała oddanie części swoich głosów na kandydata CDU, aby uniknąć sytuacji, w której AfD zyskałaby wpływ na wynik głosowania. „AfD nie powinna otrzymać żadnej przestrzeni do działania” − argumentował lider frakcji Die Linke w Turyngii Christian Schaft.
Mario Voigt, 47-letni politolog i przewodniczący CDU w Turyngii, przejmuje urząd po Bodo Ramelowie (Die Linke), który kierował rządem mniejszościowym koalicji czerwono-czerwono-zielonej. Dla CDU to pierwszy premier w Turyngii po dziesięcioletnim okresie pozostawania w opozycji. Partie koalicyjne posiadają dokładnie połowę miejsc w Landtagu, co czyni ich pozycję dość nietypową, biorąc pod uwagę jej mniejszościowy charakter.
W skład rządu wchodzą następujące osoby: Mario Voigt (CDU) jako premier, Katja Wolf (BSW) jako wiceprzewodnicząca rządu i minister finansów, Georg Maier (SPD) jako drugi wiceprzewodniczący rządu i minister spraw wewnętrznych, a także Stefan Gruhner (CDU) jako minister ds. gospodarki, rolnictwa i obszarów wiejskich, Tilo Kummer (BSW) jako minister ds. edukacji, nauki i kultury czy Katharina Schenk (SPD) odpowiedzialna za Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Spraw Społecznych.
W mediach kontrowersje wzbudziła nominacja byłego współpracownika Stasi Tilo Kummera (dawniej polityka Die Linke). Kummer pochodzi z rodziny związanej z SED, a jego kandydatura na stanowisko ministra wywołuje sprzeciw − zwłaszcza w kontekście historycznego antykomunizmu CDU. To pierwszy przypadek w historii Republiki Federalnej Niemiec, gdy były funkcjonariusz NRD-owskiej bezpieki został powołany w skład rządu.
„Koalicja jeżynowa“ w Turyngii to drugi przypadek (po Brandenburgii), w którym Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW) dołącza do rządu krajowego w roku założenia partii. CDU jest krytykowana za zbliżenie się do ugrupowania byłej komunistki Wagenknecht, jednocześnie wykluczając możliwość koalicji z Die Linke pod kierownictwem bardzo cenionego w Turyngii Bodo Ramelowa. (P. Tepper)