Mała skuteczność funduszu NextGen EU
#EU #IRA #NextGen
Jean-François van Boxmeer, przewodniczący Europejskiego Okrągłego Stołu dla Przemysłu (ERT), uważa, że główny program UE o wartości 800 mld euro NextGen EU, mający na celu finansowanie transformacji cyfrowej i ekologicznej, jest nieskuteczny. Van Boxmeer wskazuje na fakt, że wydano mniej niż jedną trzecią środków i dodaje, że w porównaniu do amerykańskiego Inflation Reduction Act europejski program jest znacznie mniej dostępny.
Wśród członków ERT znajdują się dyrektorzy naczelni i prezesi około 60 największych europejskich firm przemysłowych i technologicznych. Organizacja ta wskazuje na fakt, że zgodnie z założeniami funduszu odbudowy wypłaty zależą od tego, czy rządy krajowe osiągną cele wyznaczone przez Komisję Europejską, często obejmujące zmiany przepisów. Przykładowo największy odbiorca środków, czyli Włochy zwróciły się do KE o wydłużenie terminów realizacji ze względu na opóźnienia w wypłatach kolejnych transz. ERT dodaje, że fundusz odbudowy jest zbyt „rozdrobniony” i charakteryzuje się „całkowitym brakiem europejskiego projektu” − co oznacza, że fundusz wspiera partykularne interesy państw członkowskich, a nie służy do pogłębiania wspólnego rynku europejskiego.
ERT sugeruje, by odejść od przekazywania środków finansowych poszczególnym członkom EU, a środki przeznaczyć na projekty infrastrukturalne, z których korzyść czerpać będzie cała Europa, np. budując międzynarodowe sieci elektroenergetyczne. ERT uważa, że priorytetem następnej KE po wyborach w 2024 r. powinno być pobudzenie wzrostu poprzez ukończenie tworzenia jednolitego rynku, który nadal jest ograniczony przez około 100 barier pozataryfowych. Van Boxmeer dodał, że w ciągu ostatnich 20 lat europejski przemysł stracił swą znaczną pozycję na rzecz Stanów Zjednoczonych i Chin. (P. Andrzejewski)
5 lutego 2024
https://www.ft.com/content/78eb802c-b6b4-4bbf-b437-a8abe13a6ec4