Lipskie Targi Książki 2022 odwołane
#Niemcy #kultura #Lipsk #targiksiążki #LeipzigerBuchmesse #COVID-19
Organizatorzy Lipskich Targów Książki, drugich co do wielkości tego typu targów w Niemczech (po targach we Frankfurcie n. Menem), wydali przed kilkoma dniami oświadczenie, że związek zrzeszający Leipziger Buchmesse, Manga-Comic-Con, Leipzig liest oraz Antiquariatsmesse podjął trudną decyzję o odwołaniu tegorocznych Targów.
Decyzja o odwołaniu wydarzenia była związana z licznymi rezygnacjami z uczestnictwa, jakie napłynęły ze strony wystawców w ciągu ostatnich dni (z uwagi na utrzymującą się wysoką liczbę zachorowań na COVID-19). Kierownictwo Leipziger Messe obawiało się, iż nie da się w tej sytuacji zapewnić publiczności targowej oczekiwanej jakości i merytorycznie wystarczająco szerokiego asortymentu ofert.
Targi miały odbyć się w dniach 17-20 marca br. Podano jednocześnie do wiadomości, że następne Lipskie Targi Książki odbędą się w przyszłym roku w okresie 23-26 marca.
Odwołanie Targów, a także okoliczności, jakie do tego doprowadziły, sprawiły, że zrodziło się wiele pytań dotyczących m.in. ogólnie funkcjonowania rynku książek oraz odpowiedzialności uczestników rynku, przedstawicieli grup interesów i osób odpowiedzialnych za organizację Targów. Decyzję tę odebrano jako dość znamienną, zważywszy, że odwołanie targów w Lipsku zbiegło się w czasie z faktem, że w Bolonii, Londynie czy Kolonii podobne wydarzenia jednak się odbywają.
W związku z tym, w trosce o pozycję branży księgarskiej w Niemczech, minister stanu ds. kultury Claudia Roth i premier Wolnego Kraju Związkowego Saksonia Michael Kretschmer wydali wspólne oświadczenie (14.02.2021), w którym podkreślili rolę niemieckiego krajobrazu książkowego, od księgarni przez wydawnictwa aż po festiwale literatury. W ich ocenie ważne impulsy niemieckiej literatury współczesnej, a także międzynarodowe kontakty wiążą się właśnie z Targami w Lipsku. Minister Roth i premier Kretschmer uznali zgodnie, że w przyszłym roku sytuacja taka nie powinna się powtórzyć. „Chcemy, aby nasz krajobraz książkowy i rynek książek spełniał nadal funkcję pomostu wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej również w przyszłości”, oświadczyli. Mając to na względzie, zaprosili przedstawicieli Stowarzyszenia Niemieckiego Handlu Książkami (Börsenverein des Deutschen Buchhandels), a także osoby odpowiedzialne za organizowanie Lipskich Targów Książki oraz przedstawicieli większych wydawnictw niemieckich na wspólne rozmowy o przyszłości.
Karin Schmidt-Friderichs, dyrektorka stowarzyszenia Börsenverein des Deutschen Buchhandels przyznała, że odwołanie Lipskich Targów Książki to wielki cios dla branży księgarskiej i zwróciła uwagę, że wydawnictwom i autorom zabraknie tej „tak długo wyczekiwanej” okazji do spotkań. Podziękowała zarazem tym wydawnictwom, które były gotowe przybyć na przekór niesprzyjającym okolicznościom, a przy tym okazała zrozumienie wobec tych, którzy się na to nie zdecydowali. Słowa podziękowania skierowała też do polityków, którzy stworzyli możliwość zorganizowania targów oraz do grona organizatorów za ich zaangażowanie.
Z uwagi na zbyt krótki okres przeznaczony na przygotowanie, w przeciwieństwie do poprzedniego roku, tegoroczne targi nie będą oferowały żadnego programu alternatywnego online. Jedynie wręczanie nagród ‒ Nagrody na rzecz Porozumienia Europejskiego (Preis zur Europäischen Verständigung) oraz Nagrody Targów Lipskich ‒ będzie się odbywało, jak zaplanowano, w dn. 16 i 17 marca br. w postaci Online-Streams. (MWM)
17 lutego 2022
https://www.leipziger-buchmesse.de/de/pressemitteilungen/leipziger-buchmesse-2022-findet-nicht-statt
https://www.mdr.de/kultur/buchmesse/leipzig-buchmesse-corona-absage-zweiundzwanzig-100.html
https://www.zeit.de/news/2022-02/09/zu-viele-absagen-leipziger-buchmesse-faellt-auch-2022-aus