Lider niemieckiej opozycji w Warszawie
#FriedrichMerz #CDU #Ringtausch
Friedrich Merz, przewodniczący CDU, odwiedził w dn. 27-28.07 Warszawę. Podczas wizyty towarzyszył mu m.in. Paul Ziemiak, który przewodniczy niemiecko-polskiej grupie parlamentarnej w Bundestagu. Merz, jako lider opozycji, zamanifestował swoim wyjazdem krytyczne stanowisko wobec działań rządu w Berlinie.
Jeszcze przed wizytą Merz zaznaczył, że jej celem będzie załagodzenie sporu z Polską. Chodzi przede wszystkim o niewywiązanie się Niemiec z przekazania Polsce czołgów (Ringtausch). Mimo wstępnych ustaleń szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock podczas spotkania ze Zbigniewem Rauem pod koniec maja br., do dziś nie podpisano satysfakcjonującej obie strony umowy. Rząd polski oskarża Berlin o celowe wprowadzanie go w błąd. Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu, wskazuje natomiast na ograniczenia Niemiec i zbyt wygórowane oczekiwania Europy Wschodniej co do rodzaju i tempa dostarczania czołgów oraz wywieranie przez Polskę presji medialnej na rząd Niemiec.
Merz traktuje Polskę jako jednego z najważniejszych partnerów Niemiec, a jego zdaniem winę za sytuację ponosi przede wszystkim kanclerz O. Scholz. Oprócz wymiany czołgów na agendzie spotkań z przedstawicielami rządu (w tym z J. Kaczyńskim), opozycji (m.in. z R. Trzaskowskim) oraz ambasadorem Niemiec w Polsce (T. Baggerem) znalazły się także inne tematy, które już wcześniej różniły oba kraje. Wśród nich wymienić należy kwestie reparacji wojennych, nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości oraz sporu Polski z UE o praworządność. Po spotkaniu z M. Morawieckim, które zaplanowano na 28.07, Merz uda się z delegacją na Litwę.
W wypowiedzi dla niemieckiej agencji prasowej Merz zaznaczył, że nie widzi podstaw prawnych dla roszczeń reparacyjnych, natomiast pozytywnie ocenił perspektywy dla wspólnych projektów z zakresu bezpieczeństwa. Lider niemieckiej opozycji podkreślił również konieczność ożywienia formatu Trójkąta Weimarskiego. Stwierdził też, że Niemcy muszą wywiązać się z obietnic związanych z wymianą czołgów w sposób, który będzie satysfakcjonował Polskę. (PT)
28 lipca 2022