Kultura w przekazie cyfrowym
#kultura #koronawirus #opera #teatr #koncerty
Aby nie pozbawiać społeczeństwa przeżyć kulturalnych w związku z zamknięciem wszystkich instytucji kultury w Niemczech z powodu pandemii koronawirusa, minister stanu ds. kultury zamieściła w dn. 16.04.2020 r. na stronie swego urzędu (BKM) listę zawierającą 7 wskazówek, jak można korzystać z ofert kulturalnych w zaciszu domowym::
1. Opera pomimo koronawirusa: „Oper trotz Corona” ‒ tak zatytułowana jest oferta proponowana przez Staatsoper Stuttgart. Przedstawienia Bayerische Staatsoper można odtworzyć na stronie: staatsoper.tv. Swój program udostępnia również na stronie internetowej berlińska Staatsoper unter den Linden.
2. Teatr w przekazie cyfrowym: „Przedstawienie pod przymusem” („Zwangsvorstellung”) pod takim tytułem Berliner Schaubühne prezentuje codziennie spektakle teatralne online. Na podobnej zasadzie działa też teatr w Monachium: Münchner Kammerspiele.
3. Z kanapy do klubu: pod hasłem „United We Stream” berlińskie kluby połączyły swe siły i proponują codziennie między godz. 19:00 a 23:30 swe prezentacje muzyczne.
4. Koncerty muzyki klasycznej po naciśnięciu przycisku: słynna Elbphilharmonie w Hamburgu oferuje swym fanom pod linkiem #ElphiatHome wiele nagrań z koncertów w formie video on demand.
5. Z domu do muzeum: istnieje możliwość skorzystania z wirtualnego zwiedzania muzeów; taką formę proponują: Metropolitan Museum of Art (MET) w Nowym Jorku, Amsterdamer van Gogh-Museum czy też Kunstpalast Düsseldorf.
6. Wirtualne koncerty: WHO nagrała wspólnie z organizacją Organisation Global Citizen cykl koncertów z udziałem międzynarodowych gwiazd, których można wysłuchać na Instagramie pod hasłem: #TogetheratHome.
7. Oczyma artystów: w magazynie wirtualnym „Halle 4” Hamburger Deichtorhallen można znaleźć informacje z życia codziennego artystów w czasie pandemii koronawirusa w rubryce: „Überlebenskünstler”. (MWM)