Kto w Europie płaci rachunki Gazpromowi?
#Gazprom #Austria #OMV #Ukriania #Handelsblatt #rosyjski gaz
W Austrii trwa dziennikarskie śledztwo, w ramach którego zainteresowane redakcje starają się dociec, jaki podmiot handlujący gazem ziemnym na terytorium Austrii lub posiadający swoją siedzibę poza nią jest odpowiedzialny za utrzymywanie transferu tego surowca z Federacji Rosyjskiej (FR) do Austrii po zatrzymaniu dostaw 16 listopada 2024 r. dla OMV. Należy podkreślić, że Austria była przedostatnim państwem UE, którego władze stanęły przed problemem rezygnacji z importu gazu ziemnego z FR.
Tłem sprawy w tym przypadku jest spór pomiędzy OMV (31,5% akcji należy do ÖBAG − austriackiej państwowej spółki holdingowej, 24,9% do Abu Dhabi National Oil Company, a 43,4% znajduje się w wolnym obrocie − rozproszony udział międzynarodowego kapitału) austriackim koncernem działającym w branży paliwowej) a Gazpromem, w wyniku którego w postępowaniu arbitrażowym zadecydowano, że Gazprom powinien zapłacić 230 mln euro za nieregularne dostawy gazu ziemnego do magazynów w Austrii w pierwszej połowie 2022 r. Według oświadczenia wydanego przez OMV w dniu 16 listopada 2024 r. Gazprom ostatecznie poinformował o zatrzymaniu eksportu do Austrii gazu ziemnego za pomocą gazociągów, ale inne informacje podaje Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu (ENTSOG), według której gaz do Austrii płynie nadal. Dostępne dane świadczą o tym, że ilość rosyjskiego gazu płynącego z Ukrainy na Słowację zmniejszyła się nieznaczenie, natomiast ilość gazu, który trafia ze Słowacji do Austrii spadła o ok. 22%.
Aby dociec prawdy, dziennikarze z „Handelsblatt” skierowali swoje pytania do SPP (słowackiego dostawcy energii) w celu ustalenia, czy słowacka firma przejęła kontrolę nad wolumenem gazu, który miał pierwotnie trafić z FR do Austrii. Przedstawiciel SPP wymijająco odpowiedział, wskazując, że „sytuacja, w której duży odbiorca przestał kupować gaz ze Wschodu, a pomimo to taka sama ilość gazu przepływa przez terytorium Ukrainy, pokazuje, że w Europie jest jeszcze duże zainteresowanie tym gazem”. W tej sytuacji dziennikarze, drążąc temat, w branżowych kuluarach ustalili, że nabywcą rosyjskiego gazu mogą być szwajcarskie spółki takie jak Vitol, Gunvor lub zależna od Gazpromu − Gazprom Italia albo Centrex, ale pewności o jaką firmę chodzi nie ma, ponieważ żadna z nich nie odpowiedziała na pytania „Handelsblatt” dotyczące dostaw rosyjskiego gazu do Austrii (W. Ostant).