Konferencja w Davos o „formule pokojowej” dla Ukrainy
#Davos #Ukraina #Zełenski #SzczytPokojowy
Dzień przed rozpoczęciem Światowego Forum Ekonomicznego, 14 stycznia 2024 r., również w Davos spotkali się na kolejnej konferencji doradcy przywódców państw i rządów ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej, aby rozmawiać o „formule pokoju” zaproponowanej w listopadzie 2022 r. przez Wołodymyra Zełenskiego. Była to już czwarta konferencja o tym charakterze, po spotkaniach w Kopenhadze, Dżuddzie (Arabia Saudyjska) oraz na Malcie. Tym razem w konferencji uczestniczyli przedstawiciele 82 państw i organizacji międzynarodowych; licznie reprezentowane były państwa tzw. Globalnego Południa, zabrakło natomiast przedstawiciela Chin.
Podczas spotkania dyskutowano nad takimi aspektami „formuły pokojowej”, jak wycofanie wojsk rosyjskich i zaprzestanie działań wojennych, przywrócenie sprawiedliwości, bezpieczeństwo ekologiczne, niedopuszczenie do eskalacji i ponownej agresji oraz „potwierdzenie zakończenia wojny”. Specjalne panele dyskusyjne poświęcone były także kwestiom bezpieczeństwa żywnościowego i humanitarnym aspektom wojny.
Na zakończenie konferencji, w imieniu współprzewodniczących ze strony Szwajcarii i Ukrainy, wydano komunikat prasowy. W dokumencie podkreślono, że „bezpieczeństwo Ukrainy jest integralną częścią światowego i regionalnego bezpieczeństwa”, a „sprawiedliwy pokój” dla Ukrainy może się opierać „tylko na Karcie Narodów Zjednoczonych, odpowiednich rezolucjach Zgromadzenia Ogólnego ONZ i kluczowych zasadach prawa międzynarodowego”. W komunikacie potępiono również ostatnie zmasowane rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę i ludność cywilną, podkreślając, że dokument nie odzwierciedla poglądów wszystkich uczestników obrad.
Odnosząc się do efektów spotkania w Davos, szef resortu spraw zagranicznych Szwajcarii Ignazio Cassis wskazał, że celem było m.in. „sprowadzenie Rosji” do stołu negocjacyjnego, jednak do znalezienia rozwiązania pokojowego jest „jeszcze długa droga” i w tym procesie duże znaczenie ma udział Chin. Zadeklarował w imieniu Szwajcarii, że „zrobi ona wszystko, co [jej] w mocy, aby pomóc Ukrainie zakończyć tę wojnę”.
Z kolei szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, przewodniczący obradom ze strony ukraińskiej, uznając konferencję za sukces, przyznał, że negocjacje pokojowe z Rosją nie są obecnie możliwe. Dodał, że wśród uczestników spotkania nie było zgody co do tego, w jaki sposób można by skłonić Rosję do udziału w rozmowach. Zgodził się ze szwajcarskim ministrem w kwestii konieczności udziału Chin w dalszych obradach.
Niemiecka ocena spotkania w Davos sprowadziła się do oświadczenia rzecznika rządu Steffena Hebestreita, który poinformował na platformie X o udziale Niemiec oraz poparciu Berlina dla proponowanej przez Zełenskiego „formuły pokoju”.
Z kolei Dmitrij Pieskow, rzecznik Putina stwierdził, że spotkanie w Davos to „rozmowy dla samej rozmowy”, ponieważ „dyskusje o pokoju na Ukrainie bez udziału Rosji nie mają sensu”. Przekonywał, że Rosja zawsze opowiadała się za pokojowym rozwiązaniem „kwestii ukraińskiej”, ale ze względu na „niechęć Zachodu i władz w Kijowie” zmuszona jest do osiągania swoich celów poprzez kontynuowanie „specjalnej operacji wojskowej”. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa dodała, że Moskwa może rozważyć przystąpienie do rozmów tylko wówczas, gdy Zachód zaprzestanie dostarczania broni na Ukrainę i zniesie „antyrosyjskie sankcje”. (V. Savinok).
https://www.admin.ch/gov/de/start/dokumentation/medienmitteilungen.msg-id-99687.html
https://www.zeit.de/news/2024-01/14/ukraine-konferenz-mit-rund-80-staaten-hat-in-davos-begonnen