Koncert na rzecz solidarności z Izraelem w Berlinie
#Igor Levit #antysemityzm #Izrael #solidarność #Berlin
Z inicjatywy pianisty żydowskiego pochodzenia Igora Levita, mieszkającego na stałe w Berlinie, odbył się 28 listopada 2023 r. w stolicy Niemiec wielki czterogodzinny koncert charytatywny poświęcony pamięci ofiar ataku Hamasu na Izrael (7.10 br.). Koncert wzbudził duże zainteresowanie publiczności; w ciągu kilku minut rozeszło się ponad 700 biletów. Koncert był transmitowany również przez stację telewizyjną rbb.
Angażujący się politycznie pianista czuł się rozczarowany faktem, że „scena kulturalna w Niemczech zbyt długo milczała”. Zazwyczaj − podkreślał − bardzo szybko odpowiada na wszelkie przejawy bezprawia. Ów brak reakcji i empatii, jakiej doświadczył po tych wydarzeniach, uważał za „przejmujący”. Równie wstrząsająca była dla niego agresja, z jaką spotykali się Żydzi w Niemczech po ataku Hamasu. Zaprosił więc wielu znanych artystów, muzyków, aktorów i prominentne osobistości do udziału w koncercie, by dać wyraz solidarności świata kultury w Niemczech z Izraelem.
Jak sam mówił, prowadził często „trudne” rozmowy, spotykając się z różnymi postawami. Wprawdzie wiele osób (wśród prominentów i ludzi w jego środowisku) wyraziło swe współczucie (m.in. wicekanclerz Robert Habeck), ale byli i tacy, którzy reagowali bardziej powściągliwie i wskazywali, że sytuacja między Izraelem a terytorium Palestyny jest „skomplikowana”. Odnosząc się do licznych antysemickich zdarzeń, do jakich dochodziło w Niemczech w ostatnim czasie, z jakimi Żydzi byli konfrontowani, Levit przyznał, że poczuł się „osamotniony” jak nigdy dotąd. Utracił podstawowe zaufanie do społeczeństwa niemieckiego i wyznawanych przez nie wartości.
Zorganizowany przez niego koncert miał miejsce w słynnym teatrze brechtowskim Berliner Ensamble, a jego motto brzmiało: „Przeciwko milczeniu. Przeciwko antysemityzmowi”. Współorganizatorem koncertu był publicysta Michael Friedmann, który podzielał pogląd, że przez całe tygodnie opinia publiczna nie reagowała; również teatry i sztuka niewiele uczyniły, jego zdaniem, by przeciwstawić się antysemityzmowi.
Program koncertu był bardzo zróżnicowany; przeplatały się w nim muzyka, przemówienia, teksty poetyckie, występy zespołów muzycznych etc. W koncercie wystąpili (rezygnując z honorarium) m.in. aktorzy Katharina Thalbach i Ulrich Noethen, reżyserka Maria Schrader, pieśniarz (dysydent b. NRD) Wolf Biermann, dyrygentka Joana Mallwitz, kompozytor, dyrygent i klarnecista Jörg Widmann, muzyk rockowy i pisarz Sven Regener, niemiecki zespół punkrockowy „Die Toten Hosen”, dziennikarka i prezenterka telewizyjna (ZDF) Dunja Hayali, aktywistka na rzecz ochrony klimatu Luisa Neubauer i wielu innych. Poprzez udział w koncercie chcieli okazać swe poparcie dla jego idei i zamanifestować swą postawę przeciwko fali nienawiści wobec Żydów, jaką dało się zauważyć w ostatnim czasie na ulicach Berlina i wielu innych miast w Niemczech.
Gościem honorowym koncertu była, licząca 102 lata, Margot Friedländer, która przeżyła obóz Theresienstadt i prześladowanie Żydów w okresie nazistowskim. Po latach spędzonych na emigracji w USA powróciła w 2010 r. do Berlina, swego rodzinnego miasta, gdzie mieszka do dziś. Wspominała, że nie wyobrażała sobie wtedy, żeby coś mogło się zmienić. Wówczas było wszystko „dobrze i wspaniale”. Teraz jest „przerażona tym, co się obecnie dzieje”. (M. Wagińska-Marzec)
1.12.2023
https://www.dw.com/de/solidarit%C3%A4tskonzert-gegen-antisemitismus-mit-igor-levit/a-67573960