Kanclerz Scholz na szczycie G7 w Hiroszimie
#G7 #szczyt #Hiroszima #Scholz
Główne tematy rozmów podczas szczytu przywódców państw G7 w Hiroszmie (19-21.05.2023) dotyczyły: potwierdzenia i wzmocnienia dotychczasowego stanowiska G7 wobec wojny w Ukrainie (wsparcia dla Ukrainy i potępienia rosyjskiej agresji), polityki klimatycznej, bezpieczeństwa żywnościowego, bezpieczeństwa gospodarczego i relacji z Chinami oraz regulacji rozwoju technologii sztucznej inteligencji.
Kanclerz Olaf Scholz ocenił szczyt jako „bardzo udany”, wskazując na zbieżność stanowisk państw G7 w odniesieniu do najważniejszych wyzwań globalnych. Zwrócił uwagę na symbolikę Hiroszimy jako miejsca organizacji szczytu i rozmów na temat pokoju i bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Państwa G7 potwierdziły kontynuację wsparcia dla Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne, obejmującego środki humanitarne, finansowe oraz dostawy uzbrojenia. Scholz podkreślił również znaczenie swojego spotkania z Wołodymyrem Zełenskim podczas szczytu, a także rozmów prezydenta Ukrainy z przywódcami państw z globalnego Południa (m.in. Brazylia, Indie, Indonezja, Wietnam, Korea Płd., Australia), które nabrały według niego „nowej intensywności”. Niemiecki kanclerz podkreślił jednocześnie, że wszelkie propozycje pokojowe nie mogą oznaczać zamrożenia konfliktu i zachowania przez Rosję podbitych terytoriów.
Odpowiadając na pytanie o udział Niemiec w szkoleniu ukraińskich pilotów myśliwców, Scholz uniknął konkretnej odpowiedzi, zaznaczając jedynie, że jest to „długoterminowy projekt” i nawet Stany Zjednoczone nie zdecydowały jeszcze, czym ma się on zakończyć. Jednocześnie ma to być sygnał dla Rosji wskazujący, że wsparcie Ukrainy nie osłabnie nawet w obliczu przedłużającej się wojny.
Należy zwrócić uwagę na charakter postanowień państw G7 w kwestii polityki wobec Chin. Po raz pierwszy w historii formatu zorganizowano posiedzenie na temat „bezpieczeństwa gospodarczego”, które obejmowało zagadnienia ochrony technologii, kontroli inwestycji i redukcji gospodarczych zależności. Choć rozmowy te nie dotyczyły bezpośrednio Chin, to świadczą o gotowości państw G7 do reagowania na wyzwania wynikające z polityki Pekinu w kluczowych obszarach konkurencji gospodarczej. Podkreślono jednakże zarazem dążenie do rozbudowy konstruktywnych i stabilnych relacji z Chinami: „nasza polityka nie powinna szkodzić Chinom i nie mamy zamiaru utrudniać gospodarczego postępu i rozwoju Chin”. Sformułowania te odpowiadają stanowisku Niemiec i kanclerza Scholza o działaniach w kierunku de-riskingu zamiast decouplingu w relacjach z Chinami oraz o konieczności unikania narracji o tworzonym przez G7 „sojuszu antychińskim”.
Przywódcy państw G7 sformułowali również sprzeciw wobec prób siłowej zmiany status quo w Cieśninie Tajwańskiej oraz wyrazili zaniepokojenie sytuacją na Morzu Wschodnio- i Południowochińskim, a także działaniami Chin w regionie prowadzącymi do jego militaryzacji. Jednocześnie zaapelowano do Chin, aby oddziaływały na Rosję w celu zaprzestania agresji militarnej i pełnego, bezwarunkowego wycofania oddziałów z Ukrainy.
W obszarze ochrony klimatu podczas szczytu w Hiroszimie podkreślono rolę powołanego z inicjatywy kanclerza Scholza klubu klimatycznego − międzynarodowej, otwartej inicjatywy, w ramach której zainteresowane państwa mają współpracować na rzecz ograniczania emisji i dekarbonizacji swoich gospodarek. (T. Morozowski)
23 maja 2023
https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/scholz-g7-japan-2023-2190878