Jubileusz 20-lecia Federalnej Fundacji Kultury
#FederalnaFundacjaKultury #Niemcy #kultura #jubileusz #KulturstiftungdesBundes
Z okazji obchodów 20-lecia istnienia Federalnej Fundacji Kultury (Kulturstiftung des Bundes) odbyło się w Berlinie przyjęcie z udziałem ok. 700 gości ze świata kultury, polityki i społeczeństwa (18.05.2022). W uroczystości uczestniczyła minister stanu ds. kultury Claudia Roth jako przedstawicielka Urzędu pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM), który finansuje działalność fundacji.
Kulturstiftung des Bundes jest jedną z największych fundacji kultury w Europie wspieranych ze środków publicznych. Została utworzona w 2002 r. z inicjatywy ówczesnego ministra stanu ds. kultury Juliana Nidy-Rümelina. Jej siedziba mieści się w Halle an der Saale. Na swą działalność fundacja ma rocznie do dyspozycji ok. 35 mln euro przydzielanych z budżetu BKM.
Celem działania fundacji jest finansowe wspieranie innowacyjnych programów oraz projektów w kontekście międzynarodowym. Punkt ciężkości spoczywa zwłaszcza na wymianie kulturalnej oraz współpracy transgranicznej. Na duże przedsięwzięcia innowacyjne o wymiarze międzynarodowym jest udostępnionych w ciągu roku do 10 mln euro.
Od początku istnienia Kulturstiftung des Bundes wsparła finansowo ok. 4 tys. projektów z dziedziny kultury. Fundacja rozwija własne, wieloletnie programy dotacyjne, tworzy fundusze i inicjatywy dotyczące określonych priorytetów tematycznych. Istotne jest to, że może bardzo szybko reagować na zapotrzebowanie finansowe, czego przykładem jest choćby najnowszy program natychmiastowej pomocy w formie stypendiów dla twórców kultury z Ukrainy, który fundacja uruchomiła wspólnie z Instytutem Goethego. Wnioski o dotacje można składać dwa razy w roku. Są one oceniane przez jury składające się ze specjalistów danej dziedziny.
W ostatnim czasie wśród dotowanych projektów znalazł się m.in. projekt pilotażowy „Bilans klimatyczny w instytucjach kultury”, w ramach którego dotacje otrzyma 19 instytucji kultury z różnych dziedzin; środki te mają posłużyć ustaleniu ich własnego śladu CO2, co umożliwi im prowadzenie dalszej działalności zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Innym, godnym uwagi programem jest „TURN ‒ Fundusz na rzecz utworzenia artystycznych kooperacji między Niemcami a krajami afrykańskimi”. Program ten jest poświęcony różnorodnym projektom służącym przepracowaniu kwestii kolonializmu i jego skutków w XXI w.
Minister Roth zwróciła uwagę, że Federalna Fundacja Kultury stała się w minionych 20 latach „niezbywalną kuźnią innowacyjności”, przykładem „kooperacyjnego federalizmu” w obszarze kultury. W swej pracy programowej śledzi najbardziej aktualne tematy naszych czasów, otwiera przestrzenie projektowe i rozwija założenia wspierania sfery kultury i sztuki, przekraczając granice między poszczególnymi dziedzinami. Zyskała dzięki temu duże zaufanie zarówno świata kultury, jak też polityków różnych szczebli, a także społeczeństwa obywatelskiego. Niemały udział w tym ma dyrektor artystyczna fundacji Hortensia Völckers i jej zespół: swym „mądrym, dalekowzrocznym rozumieniem zadań fundacji” ukształtowała bowiem jej wizerunek jako „artystycznie autonomicznej instytucji o charakterze pionierskim”, podkreśliła Roth. (MWM)
3 czerwca 2022
https://www.mdr.de/kultur/ausstellungen/bundes-kulturstiftung-halle-jubilaeum-zwanzig-jahre-100.html