IX dialog UE-Chiny w dziedzinie gospodarki i handlu
#UE #Chiny #dialog #gospodarkaihandel #Dombrovskis #LiuHe
W dniu 19 lipca br. odbył się IX dialog UE-Chiny w dziedzinie gospodarki i handlu; była to pierwsza sesja po 2 latach przerwy, zorganizowana zgodnie z zapowiedziami z ostatniego szczytu UE-Chiny (1.04.2022). Spotkaniu przewodził ze strony UE komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis, zaś ze strony chińskiej ‒ wicepremier Liu He.
Głównymi tematami rozmów były globalne wyzwania gospodarcze, zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodowane pandemią COVID-19 oraz wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę na bezpieczeństwo żywnościowe, energetyczne i na rynki finansowe.
W odniesieniu do wojny w Ukrainie ze strony europejskiej wysłany został jasny komunikat o tym, że UE i Chiny powinny ze sobą współpracować wobec wyzwań wynikających z rosyjskiej agresji. Dombrovsiks stwierdził, że „napaść militarna Rosji na Ukrainę powoduje problemy, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo i gospodarkę na świecie”. Przedstawiciele ChRL unikali jednak tak zdecydowanych sformułowań, zachowując postawę „prorosyjskiej neutralności”, stąd stwierdzenie w komunikacie końcowym, że „UE przyjęła do wiadomości gotowość Chin do współpracy na rzecz zapewnienia stabilności światowych rynków i rozwiązania problemu światowego braku bezpieczeństwa żywnościowego, w tym poprzez eksport nawozów”. W chińskim oświadczeniu opublikowanym po zakończeniu dialogu nie znalazło się żadne stwierdzenie dotyczące Rosji i Ukrainy. Wspomniano jedynie, że obie strony chcą wspólnie działać w obliczu wyzwań dla globalnej gospodarki.
Podczas rozmów przedstawiciele UE zwrócili uwagę na problemy we wzajemnych relacjach gospodarczych, w tym na kwestie rosnącego upolitycznienia otoczenia biznesowego i nierównych warunków działania w Chinach. UE potwierdziła też, że stosowanie środków przymusu gospodarczego ‒ w tym przeciwko Litwie ‒ jest nie do zaakceptowania.
Jako konstruktywne należy ocenić rozmowy na temat współpracy w zakresie usług finansowych: skoncentrowano się na regulacjach zielonego finansowania, kluczowego dla realizacji celów klimatycznych UE, oraz na rozwiązaniach ułatwiających europejskim instytucjom finansowym funkcjonowanie w Chinach. Chodziło m.in. o zapewnienie ze strony Pekinu, aby przyszłe przepisy krajowe nie ograniczały zdolności europejskich przedsiębiorstw leasingowych do świadczenia usług na terytorium ChRL. Obie strony „z zadowoleniem przyjęły podpisanie protokołu ustaleń między Ludowym Bankiem Chin a Europejskim Urzędem Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych”, który zapewnia europejskim bankom dostęp do izby rozliczeniowej w Szanghaju.
Ponadto obie strony pozytywnie odniosły się do wyników XII konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zgodziły się wspólnie pracować nad reformą WTO.
Tematem pominiętym podczas rozmów było porozumienie inwestycyjne CAI, nad którym negocjacje sfinalizowano pod koniec 2020 r., a które następnie zostało zamrożone przez Parlament Europejski i dotychczas nie weszło w życie. Jest to związane z nałożeniem przez stronę chińską sankcji na europosłów i europejskie instytucje w reakcji na restrykcje wprowadzone wcześniej przez UE wobec urzędników Komunistycznej Partii Chin odpowiedzialnych za budowę systemu represji wobec Ujgurów w Sinciangu.
Podczas spotkania uzgodniono, że kolejna sesja dialogu gospodarczo-handlowego UE-Chiny odbędzie się w 2023 r. (TM)
21 lipca 2022
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/IP_22_4547