Inauguracja Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth − premiera „Parsifala”
#Bayreuth #FestiwalWagnerowski #Parsifal #Wagner
Festiwal Wagnerowski w Bayreuth (Bayreuther Festspiele) rozpoczął swój tegoroczny sezon artystyczny nową inscenizacją opery Wagnera „Parsifal” w reżyserii amerykańskiego dramaturga Jaya Scheiba, znanego twórcy współczesnych produkcji sztuk teatralnych i oper. Premiera „Parsifala” miała miejsce 25 lipca 2023 r. Spektakl poprowadził hiszpański dyrygent młodego pokolenia Pablo Heras-Casado.
Inauguracja festiwalu przyciągnęła na Zielone Wzgórze, jak zwykle, wielu prominentnych gości; wśród nich znaleźli się m.in. minister stanu ds. kultury Claudia Roth, przewodnicząca komisji UE Ursula von der Leyen oraz tradycyjnie już była kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Po raz pierwszy publiczność mogła w tym roku śledzić rozszerzoną o wymiar wirtualny inscenizację przedstawienia za pomocą specjalnych okularów. Dzięki zastosowaniu Augmented Reality (AR) obrazy cyfrowe zostały zintegrowane ze scenografią i w ten sposób realna przestrzeń sceny zyskała wizualne poszerzenie.
W ciągu czterech tygodni (festiwal zakończy się 28 sierpnia br.) publiczność będzie miała okazję obejrzeć 32 przedstawienia: obok siedmiu wykonań „Parsifala” zostaną też zaprezentowane inscenizacje innych oper wagnerowskich: „Tannhäuser”, „Tristan i Izolda”, „Holender Tułacz” oraz cały cykl „Pierścienia Nibelunga”: „Złoto Renu”, „Walkiria”, „Siegfried” i „Zmierzch Bogów”.
Pierwszy raz w historii festiwali za pulpitem dyrygenckim w ciągu jednego sezonu staną dwie kobiety: Francuzka Nathalie Stutzmann, która pokieruje wykonaniem „Tanhäusera”, oraz ukraińska dyrygentka Oksana Lyniv, która już po raz drugi wystąpi w Bayreuth i poprowadzi „Holendra Tułacza” (pierwszy raz dyrygowała na Zielonym Wzgórzu w 2021 r.).
Nowością tego sezonu są specjalne bilety dla młodych ludzi poniżej 25 lat (w cenie 90 euro). Dyrekcja festiwali chce w ten sposób przyciągnąć młodych fanów muzyki i zachęcić ich do częstszego uczestniczenia w spektaklach festiwalowych. Chodzi o pozyskiwanie nowej publiczności. Ponadto przedstawienia „Pierścienia Nibelunga” zostały włączone do oferty dostępnej w ramach aplikacji tzw. „Paszportu do kultury”, dotowanego ze środków federalnych. Wszystkie osoby, które w bieżącym roku ukończą 18 lat otrzymają do dyspozycji 200 euro na wydarzenia kulturalne do realizacji w ciągu 2 lat. W tym wypadku mogą skorzystać z biletów po obniżonej cenie na poszczególne spektakle „Pierścienia”.
Od 2019 r. jest też nadal kontynuowany z sukcesem projekt „Wagner dla dzieci” („Wagner für Kinder”). W bieżącym roku będzie można obejrzeć przygotowaną specjalnie dla dzieci wersję „Parsifala”. Odbędzie się łącznie dziesięć wykonań tego przedstawienia, przy czym dzieci i młodzież do lat 18 będą miały na nie wstęp wolny. (M. Wagińska-Marzec)
28.07.2023 r.