Habeck: Polityka energetyczna Francji jest „przestarzała”
#energetyka #Niemcy #Francja #atom #Habeck #taksonomia
Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck (Sojusz 90/Zieloni) na konferencji ekonomicznej „Europa 2022” w Berlinie (10.02.2022) wyraził swoją zdecydowaną dezaprobatę wobec francuskich elektrowni jądrowych: „Są drogie w eksploatacji, a ich podatność na awarie wzrasta”. Skrytykował również całą politykę energetyczną Francji, która w głównej mierze pozostaje przy energetyce jądrowej, określając ją jako zacofaną: „To, co obecnie robi Francja, jest bardzo planową gospodarką, ograniczającą dostawy energii dla przestarzałego przemysłu”. Zdaniem Habecka: „Francja musi odnowić swoje stare elektrownie jądrowe kosztem około dwóch miliardów euro na elektrownię”. Dodał też, że jego zdaniem nieopłacalne są inwestycje w nowe tego typu elektrownie, ponieważ ich budowa trwa bardzo długo oraz generują one ogromne koszty.
Habeck dodał również uwagę, że energetyka jądrowa nie da Francji przewagi konkurencyjnej, „kiedy spotkamy się w 2030 roku”, ponieważ „Niemcy stawiają na energię odnawialną, a podążanie tą drogą będzie stanowić atut dla niemieckiej gospodarki”.
Należy podkreślić, że wbrew oporowi Niemiec i innych państw członkowskich, Francji udało się doprowadzić do określenia atomu w taksonomii UE jako energii „zrównoważonej”. Ułatwi to przyciągnięcie prywatnych inwestycji w tym sektorze. Około 70% francuskich dostaw energii, opartych na zdominowanej przez państwo grupie EDF, pochodzi z energii jądrowej, a państwo wielokrotnie interweniowało w politykę cenową. Dodać należy, że wobec stanowiska Francji narasta opór wśród niemieckojęzycznych państw unijnych: austriacki rząd przygotował pozew przeciwko unijnej taksonomii ogłoszonej przez KE, a do stanowiska Austrii chce dołączyć Luksemburg. Władze RFN wciąż rozważają dołączenie do takiej „antyatomowej koalicji”. Niemiecka minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów Steffi Lemke (Sojusz 90/Zieloni) stwierdziła: „Nie znam jeszcze treści aplikacji austriackiej. Zbadamy, jakie aspekty są tam prezentowane i jak są one ważne. Następnie omówimy to w rządzie federalnym i znajdziemy stanowisko w tej sprawie”. (WO)
11 lutego 2022