Götz Aly o dziedzictwie niemieckiego kolonializmu
#Niemcy #kolonializm #Humboldt-Forum #rozliczenia
W swojej najnowszej książce „Das Prachtboot: Wie Deutsche die Kunstschätze der Südsee raubten” znany historyk i publicysta Götz Aly rozlicza się z niemieckim kolonializmem. Punktem wyjścia książki jest historia rodzinna ‒ przodek historyka Gottlieb Johannes Aly pod koniec XIX w. brał udział w ekspedycji karnej przeciwko ludności autochtonicznej pacyficznej wyspy Luf (obecnie Papua-Nowa Gwinea). Wyprawa Niemców skończyła się wymordowaniem większej części mieszkańców wyspy i zniszczeniem podstaw egzystencji osób pozostałych przy życiu. Z kolei w 1903 r. Niemcy nabyli (zrabowali?) potężną łódź skonstruowaną przez ludność wyspy. Obecnie jest ona jednym z najważniejszych i największych obiektów w Humboldt-Forum.
Wychodząc od tych przykładów, Götz stawia pytanie o proweniencję obiektów muzealnych, związanych z niemiecką polityką kolonialną na Pacyfiku. Krytykuje niemieckie muzea, w tym Fundację Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego, za brak refleksji i badań nad historią własnych artefaktów, stawiając się równocześnie w rzędzie zdeklarowanych przeciwników Humboldt-Forum.
Należy przypuszczać, iż książka Aly’ego spotka się z niemałym zainteresowaniem opinii publicznej. Nietrudno też zauważyć, że jest ona kolejnym głosem w przybierającej w Niemczech na znaczeniu debacie o kolonializmie i jego spuściźnie. (BR)
10 maja 2021
https://www.zdf.de/kultur/aspekte/luf-boot-humboldt-forum-prachtboot-goetz-aly-100.html